REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Morze Czerwone ? podwodny raj dla płetwonurków

Data: 20 października 2010 autor: Ryszard Wesołowski

Egipt przyciąga turystów z całego świata i to nie tylko ze względu na relikty starożytności i niekończące się lato. Wielbiciele nurkowania wiedzą, że jest tylko kilka miejsc na świecie, gdzie można znaleźć podwodny raj. Morze Czerwone jest domem dla tysięcy gatunków ryb i koralowców. Świetna widoczność (do 30 m w głąb morza) pozwala odkrywać piękno tego podwodnego świata również z powierzchni wody.

Zamieszczona poniżej relacja fotograficzna i filmowa dotyczy wyjazdu piątki inowrocławian, która odbyła się w dniach 7-14 października 2010 r. Jako główną bazę obraliśmy miejscowość Marsa Alam zlokalizowaną w południowej części wybrzeża Morza Czerwonego. Jest to jeden z nowszych i jeszcze nie zatłoczonych ośrodków wypoczynkowych Egiptu. Lotnisko międzynarodowe, oddalone ok. 40 km., otwarto tutaj dopiero w 2003 roku. Wybierają go miłośnicy plażowania i nurkowania, którzy chcą uniknąć tłumów. Marsa Alam jest oddalone od najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Egipcie. Do Kairu jest stąd około 750 km, do Hurghady – około 250 km. W pobliżu warto za to odwiedzić Port Ghalib – rozwijającą się miejscowość turystyczną z bazą hotelową, z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych oraz największym, nadal rozbudowującym się portem jachtowym środkowego wybrzeża.

W Marsa Alam zakwaterowaliśmy się w pięciogwiazdkowym hotelu Sentido Oriental Dream Resort. Ośrodek ten oferuje pokoje z dużym, umeblowanym tarasem mającym bezpośredni dostęp do plaży. Do dyspozycji gości jest tu odkryty basen, plac zabaw dla dzieci i kort tenisowy. Można także zrelaksować się w hotelowym spa i centrum odnowy biologicznej lub wybrać się na spacer po hotelowym ogrodzie. Ośrodek ten można śmiało polecać wszystkim turystom – dobre i obfite posiłki, dużo przestrzeni i miła obsługa. Wybraliśmy go dzięki jednemu z inowrocławskich biur podróży, lecieliśmy około 6 godzin samolotem z Warszawy. Pogoda o tej porze roku jest dość łaskawa dla europejczyków i temperatura w skali Celsjusza nie przekraczała w dzień 32 st., w nocy 26 ? 28 st., temperatura wody ok. 28 st.

Najważniejszy dla nas cel, czyli nurkowanie realizowaliśmy w oparciu o jedną z niemieckich baz nurkowych. Jeszcze w Polsce nawiązaliśmy z nią kontakt za pomocą serwisu internetowego diving.de. Mimo, że opinie o bazach zarządzanych przez samych arabów są raczej niepochlebne,  ten wybór również okazał się trafiony. Toteż mogliśmy skoncentrować się na naszym głównym celu wyprawy,  bez obawy o jakość sprzętu i nasze zdrowie.

Dla historycznego porządku podam jeszcze skład grupy: Krzysztof Lewandowski, Maciej Kaczalski,  Jarosław Rzadkowalski, Anna Skłodowska i piszący te słowa Ryszard Wesołowski.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmów, które wykonali: Ryszard Wesołowski i Maciej Kaczalski.

KPICASA_GALLERY(Morze Czerwone 2010)

 

 

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry