REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Wędkarstwo morskie

Data: 20 listopada 2010 autor: Ryszard Wesołowski

Wędkarstwo morskie i połowy z kutra stały się w Polsce dość popularną formą turystyki. Oprócz mocnych wrażeń na pełnym morzu wędkarstwo oferuje praktyczny rezultat w postaci samodzielnie złowionych ryb ? najczęściej dorszy, którymi można się pochwalić przed rodziną i znajomymi. Wspaniale smakują przyrządzone w zaciszu kuchni i jadalni –  głównie za sprawą swojej świeżości. Również na Kujawach nie brakuje amatorów morskich wrażeń i wyjazdów do stolicy polskiego wędkarstwa do Władysławowa, gdzie zarejestrowanych jest do tego typu rejsów ponad 40 jednostek. W Inowrocławiu orędownikiem tego typu wyjazdów od kilku lat jest Remigiusz Czajkowski, do którego łatwo dotrzeć gdyż jest właścicielem wielu sklepów wędkarskich. Nie inaczej było podczas wyjazdu 17 listopada 2010 r., w którym uczestniczyli m.in.  Piotr Laks, Ryszard Wesołowski, Waldemar Kowalski, Remigiusz Czajkowski.

O tej porze roku, jak nietrudno się domyśleć, na Bałtyku wieje silny wiatr 3-4 w skali Beauforta, fale osiągają ponad metr wysokości, a temperatura sięga niewiele ponad 5 stopni.  Dlatego zachowanie wszelakich zasad bezpieczeństwa i odporność na kołysanie jest niezwykle cenną umiejętnością. Sam połów realizowany jest najczęściej podczas kilkugodzinnego rejsu, na głębokościach od 60 do 100 metrów w odległości ok. 20 km. od brzegu. Kuter którym wypłynęliśmy o nazwie KEJB był kiedyś okrętem ratowniczym, wyprodukowanym w 1986 roku i gruntownie przebudowanym do celów turystycznych w 2009 roku. Długość jednostki to 18 metrów, szerokość 4 metry, na pokład może zabrać max. 20 osób.  Napęd składa się z dwóch silników o mocy 200 KM każdy.
Niezwykle ważnym elementem podczas każdego rejsu jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Każda jednostka przeznaczona do prowadzenia rejsów wędkarstwa morskiego poddana jest inspekcji technicznej Polskiego Rejestru Statków i inspekcji bezpieczeństwa żeglugi Urzędu Morskiego aby otrzymać kartę bezpieczeństwa, która uprawnia do prowadzenia rejsów. Jednostki wyposażone są w indywidualne środki ratownicze (pasy ratunkowe) i zbiorowe (tratwy ratunkowe) dla osób przebywających na statku. Również do wyposażenia należą radio-pława, transponder radarowy, race czerwone, pławki dymne, koła ratunkowe z rzutką i pławka świetlna.

Podstawowe wyposażenie nawigacyjne to: kompas, GPS, ploter, radar, echosonda, wiatromierz radio VHS i inne pomocnicze. Każdy pasażer, wędkarz przebywający na statku wędkarstwa morskiego musi podporządkować się zasadom bezpieczeństwa obowiązującym na danej jednostce. We wszystkich wątpliwościach i kłopotach pomocna jest załoga statku. Poruszanie się na pokładzie kutra jest inne niż na lądzie. W naszym przypadku rejs odbył się bez zakłóceń, każdy z nas złowił po kilkanaście dorszy i zapamiętał rejs jako wspaniałą przygodę. Koszt wyjazdu to 150 zł od osoby plus dojazd do Władysławowa.

 

Fot.: Ryszard Wesołowski.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/Wedkarstwomorskie?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry