REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Frederic Chopin’s 200th Birthday Party – A Polish Jazz Celebration

Data: 27 listopada 2010 autor: Tomasz Sibora

W piątkowy wieczór, 26 listopada 2010 r., w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej w Inowrocławiu miało miejsce jedyne w swoim rodzaju wydarzenie muzyczne. W ramach cyklu koncertów ?Frederic Chopin’s 200th Birthday Party – A Polish Jazz Celebration? do Inowrocławia zawitali znakomici muzycy jazzowi,  by wspólnie z inowrocławską publicznością świętować Rok  Fryderyka Chopina. Warto dodać, że był to jedyny koncert w Polsce, dwa pozostałe odbyły się w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Stanów Zjednoczonych ? 27 września w Symphony Centre w Chicago i 4 października w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Dzięki temu koncert stał się doskonałym przedsięwzięciem promocyjnym miasta.

W  muzycznej uczcie, stworzonej pod kierunkiem Krzesimira Dębskiego, uczestniczyli m.in.: Wojciech Karolak – organy hammonda, Vivian Buczek (Szwecja) – śpiew, Filip Wojciechowski Trio oraz Jazz Band Ball Orchestra.

 

Projekt ?Frederic Chopin’s 200th Birthday Party – A Polish Jazz Celebration?  miał za zadanie przypomnieć Amerykanom, że Chopin to kompozytor polski. Jego muzyka ? dziś tak ceniona na całym świecie ? wyrastała z korzeni i polskiej muzyki ludowej, w tym z kujawiaków.  I tak podczas koncertów  odtwarzano drogę twórczą Chopina ? od prostego tematu, od początkowego pomysłu, aż po opracowania z wykorzystaniem współczesnej harmoniki, rytmiki jazzowej, środków kompozytorskich dostępnych w XXI wieku. W Inowrocławiu było to szczególnie ciepło przyjęte ponieważ tematy muzyczne wielu utworów wyrosły z terenów bliskich naszym sercom.

 

Improwizacja ? tak charakterystyczna dla muzyki tradycyjnej i jazzowej ? była osią spajającą artystyczne kreacje mistrzów. Przez cały spektakl obecne było brzmienie fortepianu ? klasycznego, jazzowego, awangardowego. Kompozycja koncertu oparta na wybranych scherzach, preludiach, mazurkach, etiudach, nokturnach, w końcu pieśniach stworzyła muzyczną przestrzeń pełną liryzmu, nie pozbawioną jednak radości i energii.

 

Każdy z koncertów był zapewne niepowtarzalny, inowrocławski był niezwykle dynamiczny, o czym decydowały emocje towarzyszące powstawaniu kolejnych improwizacji, chemia wytwarzająca się pomiędzy muzycznymi wyobraźniami artystów, jak również reakcje i kontakt z publicznością. Każdy z koncertów był zapewne wyjątkowy. W końcu to wyjątkowe urodziny? dwusetne! Osoby które uczestniczyły w tym wydarzeniu zapewne polubiły, a może pokochały muzykę Fryderyka Chopina jeszcze bardziej.

 

Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Sztuk Wyższych, www.stowarzyszeniesztukwyzszych.pl, którego głównym zadaniem jest wspieranie działań mających na celu rozwój polskiej kultury muzycznej, plastycznej, literackiej, dramatycznej, filmowej w Polsce.

 

Fot.: Beata Zarzycka.

Plakat: Skan plakatu promującego koncerty autorstwa Justyny Czerniakowskiej.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/Chopin2010?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry