REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Noteć pełna śmieci

Data: 12 grudnia 2010 autor: Tomasz Sibora

18 września 2010 r. grupa inowrocławskich kajakarzy wybrała się na spływ na trasie Kruszwica ? Inowrocław. Podstawowym zadaniem było wykonanie ?fotografii rzeki?, zbiórka pływających śmieci oraz zwiedzenie wczesnośredniowiecznego grodziska na półwyspie Ostrów Krzycki.Organizatorem przedsięwzięcia był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, który od ponad 20 lat aktywnie uczestniczy w organizowaniu różnych imprez kajakowych na Noteci, mających za cel popularyzowanie rzeki jako miejsca do rekreacji. Od kilku lat, podczas spływów Notecią na trasie Kruszwica ? Inowrocław ? Pakość, wykonywane są zdjęcia obrazujące stan środowiska naturalnego. Wspomniane przedsięwzięcia są współfinansowane m.in. przez samorząd województwa kujawsko? pomorskiego. W tym roku uczestników spływu uderzyła ogromna ilość śmieci, jaka zalegała wzdłuż całej trasy. Najwięcej odpadów można było znaleźć przy stanowiskach wędkarskich, zapewne byli to pseudo wędkarze, gdyż ?prawdziwi? miłośnicy wędkowania przynoszą ze sobą woreczek i zabierają ze sobą ew. odpady. Uczestnicy mieli dość ograniczone możliwości ładunkowe, w ciasnych kajakach nie ma zbyt wiele miejsca, ale mimo to zebrali sporo butelek, pudełek po przynętach, a nawet drzwi od lodówki, skrzynkę po butelkach oraz taboret.

Walory przyrodnicze i czystość wody regularnie się poprawiają, nad Notecią żyje wiele gatunków ptaków, a w przybrzeżnych zaroślach można zobaczyć sarny i dziki. Niestety, poziom przystosowania rzeki do celów turystycznych i rekreacyjnych jest praktycznie zerowy i nie ulega zmianie. Oprócz Kruszwicy trudno jest znaleźć na wspomnianej trasie choćby jedno miejsce do łagodnego wodowania kajaków, czy łodzi. Noteć jest rzeką, która od stuleci  służyła mieszkańcom Kujaw do różnych celów, w tym produkcyjnych (wiele zakładów do dziś czerpię wodę wykorzystywaną do celów przemysłowych) i rekreacyjnych. Obecnie nastał dobry moment aby mieszkańcy, samorządy, przedsiębiorcy wykonali drobny zwrot w kierunku aktywnej rewitalizacji naszego wspólnego dobra.

W spływie uczestniczyło 10 osób, instruktorów, harcerzy starszych i sympatyków ZHR-u, wśród nich dwoje radnych Rady Miejskiej Inowrocławia -  Anna Trojanowska i Maciej Szota, którzy w swojej społecznej aktywności planują zająć się bardziej nagłośnieniem problemów Noteci.

 

Fot.:  Tomasz Sibora, Włodzimierz Legin.
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/NotecPeNaSmieci2010?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zobacz trasę spływu na mapie.

 

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry