REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Kujawy Zachodnie – mapa

Data: 01 września 2011 autor: Tomasz Sibora

W sensie kulturowym, pojęcie Kujaw Zachodnich, czasem też używane Kujawy inowrocławskie, należy odnieść do granic przedstawionych na mapie, gdzie zaznaczono siedziby gmin samorządowych będących w oddziaływaniu Inowrocławia, jako centrum regionalnego. Na tym terenie występują najważniejsze cechy regionalne: etnograficzne, społeczne, gospodarcze i inne ukształtowane wielowiekową tradycją i wyróżniające region Kujaw Zachodnich od innych sąsiednich regionów. Współcześnie wytyczanie granic oddziaływania mieszkańców, utożsamiających się z kulturą Kujaw Zachodnich, zarówno tą materialną jak i duchową jest jednak bardzo trudne. Dla ludzi żyjących w XXI w.  wszelakie granice mają charakter czysto umowny.  Często pozwalają na umocnienie własnej tożsamości, dają poczucie więzi i wspólnoty. Młodzi ludzie poprzez odnajdywanie mocnych stron i cech pozytywnych wśród ludzi żyjących przed laty znajdują wzorce do budowy własnego wizerunku i stylu życia. Często jednak region w którym się mieszka, jego mocne i słabe strony nie są postrzegane przez mieszkańców jako czynnik mający wpływ na własne życie. Żyją raczej dniem dzisiejszym, głównie dzięki mediom elektronicznym, w otoczeniu kultury uniwersalnej i globalnej. Jest to zatem pewien stan przejściowy ? chodzi o liczbę mieszkańców – między świadomymi i zaangażowanymi, a biernymi i nieinteresującymi się swoją lokalną ojczyzną. Wydaje się, że właśnie ci świadomie działający mieszkańcy Kujaw Zachodnich mają dzisiaj przed sobą ważne zadanie. Są niejako zobowiązani do jeszcze bardziej wytężonej pracy informacyjnej i edukacyjnej,  aby coraz więcej ludzi mogło poznać dziedzictwo Kujaw i potrafiło powiązać swoją lokalną postawę wobec otaczającego świata z własnym życiowym powodzeniem lub porażką. Dla porządku dodam, że dla tych którzy myślą globalnie, ale jednak świadomie działają lokalnie ta intuicyjnie wytyczona granica, oprócz Inowrocławia, obejmuje miasta: Kruszwicę, Gniewkowo, Strzelno, Pakość, najmłodsze kujawskie miasto Janikowo (prawa miejskie nadane w 1963 roku) oraz największe wsie: Jeziora Wielkie, Dąbrowę Biskupią, Złotniki Kujawskie i Rojewo. Oprócz Strzelna i Jezior Wielkich wszystkie wymienione miejscowości ? siedziby gmin wchodzą w skład powiatu inowrocławskiego.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/mapa2011?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry