REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Kruszwica

Data: 07 września 2011 autor: Tomasz Sibora

Kruszwica ? legendarna stolica Polski, dziś miasto w pow. inowrocławskim, siedziba gminy wiejsko ? miejskiej, zamieszkuję ją ok. 10 tys. mieszkańców.  Położona ok. 10 km. od granic administracyjnych Inowrocławia, w pobliżu północnego brzegu jeziora Gopło. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 62. Do najważniejszych zabytków należą:
- ruiny późnogotyckiego zamku z Mysią Wieżą, będącą basztą o wysokości 32 m, z której rozpościera się widok na miasto i jezioro Gopło,
- Kolegiata św. Piotra i Pawła z 1120-1140 r. zbudowana w stylu romańskim, później wielokrotnie przebudowywana między innymi w latach 1856-1859, pierwotny romański kształt nadano jej w latach 1954-1956 w trakcie prac konserwatorskich pod kierunkiem prof. Jana Zachwatowicza,
- Stare Miasto ? wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami,
- kościół św. Teresy z 1922 w Rynku według projektu Stefana Cybichowskiego,
- grodzisko wczesnośredniowieczne (na południowym końcu Półwyspu Rzępowskiego).
Miasto jest dobrze przygotowane do przyjęcia turystów. Istnieje tu Hotel Sportowy ?Gopło? z stadionem piłkarskim oraz kortami tenisowymi, Hotel ?Magdalenka? usytuowany nad samym jeziorem, a w odległości 1 km od Kruszwicy w Kobylnikach znajduje się Pałac wybudowany w stylu francuskim pełniący również funkcje hotelu. Miasto posiada rozwiniętą sieć gastronomiczną. W okolicach znajdują się też domki letniskowe i pola namiotowe. W Kruszwicy czekają na turystów rejsy statkiem po jeziorze, wypożyczalnia sprzętu wodnego, stadnina koni i przejażdżki bryczką po okolicy, plaże i kąpieliska, tarasy widokowe i wiele innych atrakcji. W Kruszwicy co roku organizowane są regaty wioślarskie o puchar Europy i Polski, a także kilka mniejszych imprez.
Ważnym elementem krajobrazu miasta, nierozerwalnie z nim związanym jest jezioro Gopło i przepływająca przez nie rzeka Noteć oraz Nadgoplański Park Krajobrazowy utworzony dla ochrony dziedzictwa kulturowego początków państwa polskiego. Kruszwica leży na Szlaku Piastowskim, a dzięki swojemu położeniu jest ważnym miejscem postoju dla turystów płynących Wielką Pętlą Wielkopolski ?Warta, Noteć, Gopło, Warta. Miasto jest również znane z produkcji żywności, mieści się tutaj największa w Polsce fabryka cukru, oraz zakłady zbożowe i fabryka olejów.
Nazwa Kruszwica pochodzi prawdopodobnie od kruszy ? bryły soli. W średniowieczu w tej okolicy ?warzono? sól z okolicznych pokładów solanki. Herbem miasta jest wizerunek zielonej gruszy ? staropolskiego symbolu bogactwa.
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/Kruszwica2011?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zdjęcia:  Tomasz Sibora, 4.09.2011 r.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry