REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Turystyka wodna

Data: 20 września 2011 autor: Tomasz Sibora

Turystyka wodna na Kujawach Zachodnich opiera się głównie o dwa jeziora: Gopło i Pakoskie oraz rzekę Noteć. Warto  poznać kilka szczegółów dotyczących tych zbiorników wodnych stanowiących część tzw. Wielkiej Pętli Wielkopolski (Warta-Noteć- Gopło- Warta).

 

Gopło ? jezioro na pojezierzu gnieźnieńskim, położone na północ od Inowrocławia (dł. 25 km, szer. 2,5 km,  gł. 16,6 m.). Przez Gopło przepływa Noteć, a nad jego północnym brzegiem leży Kruszwica. Jest ono połączone Kanałem Ślesińskim z Wartą. Natomiast Noteć zapewnia połączenie wodne z Wisłą i Odrą. Jest to jezioro rynnowe, pochodzenia polodowcowego, o południkowym przebiegu i rozwidlonym południowym końcu. Linia brzegowa jest niska, urozmaicona, z licznymi zatokami i półwyspami, w niektórych miejscach brzegi zabagnione; liczne wyspy. Nad Gopłem znajduje się rezerwat ornitologiczny oraz obszar ochrony krajobrazu. Jezioro nadaje się do wędkowania, występują w nim liczne gatunki ryb. Nazwa jeziora wiązana jest ze słowiańskim plemieniem Goplan oraz z legendami o Popielu i Goplanie.

 

Jezioro Pakoskie – jezioro na pojezierzu gnieźnieńskim, położone na zachód od Inowrocławia, w pobliżu takich miast jak Janikowo, Mogilno, Strzelno i Pakość. Składa się z dwóch zbiorników przedzielonych groblą: Jeziora Pakoskiego Północnego, o powierzchni 285,3 ha, oraz Jeziora Pakoskiego Południowego, o powierzchni 464,7 ha. Jezioro ma łączną długość 14,5 km, leży w dorzeczu Noteci, łączą się w nim Noteć Wschodnia i Noteć Zachodnia. W latach 70. XX w. jezioro zostało sztucznie podpiętrzone o ok. 4,5 m. Jezioro nadaje się do wędkowania.

 

Rzeka Noteć powstaje z odnóg: Noteci Wschodniej i Zachodniej. Noteć Wschodnia rozpoczyna bieg na Pojezierzu Kujawskim, w pobliżu miejscowości Przedecz. Odpływa z jeziora Brdowskiego i Długiego. Płynąc na zachód, a potem, na północ, płynie przez jez. Gopło, po czym przepływając przez Inowrocław ? Mątwy dostaje się do północnej części jez. Pakoskiego. Z kolei Noteć Zachodnia wypływa z jez. Skorzęcińskiego na Pojezierzu Gnieźnieńskim, tuż obok jez. Powidzkiego. Obie odnogi połączone w jez. Pakoskim niosą odtąd znacznie więcej wody. W dalszym biegu Noteć przepływa jeszcze przez małe jeziora pałuckie, po czym dostaje się do pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej. Odtąd płynie wśród rozległych łąk i bagien. W Nakle rzeka łączy się z kanałem bydgoskim i odtąd aż do ujścia (na długości 187 km) jest elementem drogi wodnej Wisła-Odra. Od Nakła do Krzyża na długości 137 km ma charakter rzeki uregulowanej z 14 śluzami i licznymi jazami. Dość ospały bieg ?leniwej Noteci? zmienia się dopiero po przyjęciu największego dopływu ? Gwdy. Ostatnim większym dopływem jest Drawa. Ujście rzeki do Warty następuje w Santoku koło Gorzowa Wielkopolskiego.  Noteć jest żeglowna na prawie całej długości. Regulowana była już przed I wojną światową. Na niektórych odcinkach pozostały liczne, stare zakola które są pozostałościami po prostowaniu rzeki.

 

Aby móc skorzystać z atrakcji, które niesie ze sobą turystyka wodna warto zapoznać się z ofertą podmiotów, które na co dzień ulokowały swoją działalność nad kujawskimi jeziorami i rzekami.

 

Przystań Żeglarska i Wypożyczalnia Sprzętu Sportowego LOK w Kruszwicy oferuje m.in. wynajem łodzi wiosłowych, kajaków, rowerów wodnych, slipowanie łodzi, wc oraz pole dozorowane dla namiotów,  przyczep campingowych i camperingu. (Adres: 88-150 Kruszwica, ul. Żeglarska, tel. 52 35 15 574). W bliskim sąsiedztwie sklepy spożywcze, stacja benzynowa, warsztaty samochodowe.

 

Przystań wioślarska – Klub Wioślarski ?Gopło? na Półwyspie Rzępowskim (Adres: 88-150 Kruszwica, Półwysep Rzępowski, tel./fax.: 52 351 52 30) ? jest przystosowana do uprawiania wszelkich sportów wodnych, posiada tor regatowy, jeden z nielicznych naturalnych w Europie o długości 2000 m,  dla 6 osad startujących z możliwością wykorzystania toru przez wioślarzy i kajakarzy. Przystań oferuje swoim gościom sprzęt – 8 + Gig, węglowe wiosła Macon, 3 łodzie 2x Typ C wraz z wiosłami, na życzenie możliwość udostępnienia łodzi wyczynowych, ergometrów wioślarskich, siłowni, zakwaterowanie – bezpośrednio w obiekcie nowo wybudowanej przystani.

 

Na półwyspie Rzępowskim swoją przystań ma także popularny statek spacerowy ?Rusałka? zarządzany przez PTTK Odział Nadgoplański (Adres: 88-150 Kruszwica, ul. Podzamcze 1, tel./fax. 52 351 53 03, tel. 52 35 15 380 www.pttk-kruszwica.pl)

 

Przystań Klubu Żeglarskiego ?Kormoran? w Janikowie – dysponuje bogatą bazą sprzętu dla szkolenia i rekreacji, posiada również sprzęt regatowy (Adres: Janikowo,  ul. Przemysłowa 6, tel. 691 378 744 www.kz-kormoran-janikowo.org).

 

W sezonie można skorzystać także z oferty ?Janka? ? statku spacerowego, który pływa po jeziorze Pakoskim i cumuje przy przystani w Janikowie. (Adres: Janikowo, ul. Główna 42, tel. 663 202 293).

 

Przystań Yacht Klub w Łącku koło Pakości – zlokalizowana nad j. Mielno ? nurt Noteci, na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski. Obiekt wyposażony w ogólnodostępne sanitariaty, slip, miejsca do cumowania, punkty poboru energii, wody, zrzutu odpadów, istnieje  możliwość skorzystania z pola namiotowego,  natrysku i pralni. Na terenie wsi sklep spożywczy. Profil działania: żeglarstwo sportowe,  turystyczne śródlądowe i morskie, kultywowanie tradycji żeglarskich,  szkolenie  dzieci i dorosłych, propagowanie żeglarstwa. (Adres: Łącko, 88-170 Pakość, tel. 602 251 190. Sekretariat czynny od listopada do kwietnia  przy ul. Z. Wilkońskiego 35, 88-100 Inowrocław, w godz. 17.00-19.00, pozostałe miesiące w sobotę i niedzielę  na terenie ośrodka żeglarskiego w Łącku, strona internetowa www.ykpino.pl)

 

Wypożyczalnia kajaków firmy ATS Marketing oferuje pomoc przy organizacji spływów po Noteci i pobliskich jeziorach. Dowóz i odbiór sprzętu z wyznaczonego miejsca. (Kontakt: www.atsmarketing.pl, tel. 502 240 670).

 

Sklep żeglarski ADVENTURE oferuje osprzęt żeglarski, silniki do łodzi, echosondy, szycie i naprawę żagli. Firma zajmuje się również naprawą i zabudową jachtów oraz transportem łodzi do 3 ton. (Adres: 88-100 Inowrocław, ul. Poznańska 265, tel. 510 088 521, 52 358 64 28, e-mail: sklep@adventure-sc.pl www.adventure-sc.pl)

 

Akademia Nurkowania oferuje szkolenia w kraju i zagranicą na wszystkie stopnie i specjalizacje nurkowe. Organizuje wyjazdy rekreacyjne i techniczne w Polsce i zagranicą. (Kontakt: www.akademianurkowania.com).

 

Kąpieliska i plaże: W sezonie letnim najlepiej korzystać z kąpielisk i plaż strzeżonych ? basen otwarty przy ulicy Świętkorzyskiej 107 oraz plaża strzeżona w Przyjezierzu i Janikowie.

Na Kujawach popularne są inne miejsca do plażowania i kąpieli, które jednak nie są dozorowane i kąpiący robią to na własne ryzyko. Najbardziej popularne miejsca nad jeziorami to: Kruszwica na Półwyspie Rzępowskim i tzw. Grodztwo, Łojewo, Skalmierowice, Janikowo, Leszcze, Jarki, Michałowo, Suchatówka.

Przez cały rok można korzystać z basenów krytych: ?Wodny Park? w Inowrocławiu przy ulicy Toruńskiej 46-48 (tel. 52 355 53 76), Kryty Basen w Inowrocławiu przy ulicy Wierzbińskiego 1 (tel. 52 355 53 77) i Kryty Basen w Janikowie przy ulicy bpa Kozala 3 (tel. 52 352 44 54).

 

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć przesłanych przez ww. podmioty.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/wodna2011?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Lokalizację śluz oraz odległości między nimi na załączonej mapie podano za Przewodnikiem ?Wielka Pętla Wielkopolski Warta-Noteć- Gopło- Warta?, Warszawa 2007.

 

 

2 do “Turystyka wodna”

 1. szymon napisał(a):

  rzeka to nie zbiornik wodny…

 2. XXXX napisał(a):

  Jezioro Pakoskie składa się z 3 Grobli to po 1.
  Pierwsza jest przy Polo druga łącząca Broniewice z Janikowem a 3 grobla w Bronisławiu koło Strzelna:)
  po 2.Rzeka Noteć zasila Zbiornik wodny jak jest też odbiorcą ścieków z oczyszczalni…:)Zostaw odpowiedź

 

 • O stronie

  Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

  Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

 • Reklama

 • Losowy film

  Oops, something went wrong.
 • Facebook Like Box↑ Do góry