REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


80-te urodziny Muzeum im. Jana Kasprowicza

Data: 31 października 2011 autor: Janina Sikorska

Kalendarium wydarzeń:

1927 – z inicjatywy Akademickiego Koła Kujawian przy Uniwersytecie Poznańskim, w domu siostry Jana Kasprowicza Anny Roliradowej w Szymborzu przy ulicy Wielkopolskiej 11, otwarto tzw. Izbę Kasprowiczowską. W 1976 r. budynek stał się własnością Muzeum w Inowrocławiu i stanowi do dziś Oddział – Dom Rodziny Jana Kasprowicza.

 

1929 – powstaje Muzeum Lotniczo-Gazowe w Inowrocławiu, przy ulicy Dworcowej 15 z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Inowrocławiu. Do 1939 roku stanowiło oddział Muzeum Regionalnego Kujaw Zachodnich w Inowrocławiu.

 

31 X 1931 – wojewoda poznański Roger hr. Raczyński podpisał zgodę na utworzenie Muzeum w Inowrocławiu. Datę tę uważamy za datę narodzin Muzeum. Kierownikiem zostaje artysta grafik Stanisław Bogdan Wojewódzki. Na siedzibę władze miasta przeznaczyły jedną salę na I piętrze Parku Miejskiego.

 

1938 – Muzeum otrzymuje statut nadany przez Ministerstwo Wyznań i Oświecenia Publicznego określający program i zakres działań.

 

Do 1939 – zgromadzono eksponaty archeologiczne (m.in. z badań wykopaliskowych prof. Z. Zakrzewskiego na terenie Inowrocławia i wsi Modliborzyce), etnograficzne, rzemiosła artystycznego i numizmatyczne.

 

10 I 1959 – Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Inowrocławiu podejmuje uchwałę o utworzeniu Muzeum Miejskiego. Na siedzibę przeznaczono dwie sale na pierwszym piętrze Teatru Miejskiego.

 

22 VII 1959 – otwarcie Muzeum według scenariusza Janiny Mazurkiewicz, inowrocławianki, pracownika naukowego UMK w Toruniu. Kierownikiem zostaje Henryk Walter, działacz Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia, radny miejski kilku kadencji.

 

1966 – Ministerstwo Kultury i sztuki nadało muzeum statut. Nastąpiła zmiana nazwy na Muzeum im. Jana Kasprowicza.

 

1969-1972 – remont Teatru Miejskiego. Na potrzeby Muzeum wydzielono część I piętra i piwnice Teatru Miejskiego. Otwarcie nowych ekspozycji, według scenariusza Janiny Sikorskiej, nastąpiło w 1972 roku. Autorami scenografii byli artyści Emilia Szarzyńska i Wojciech Łuczak, a wykonał ją Bogdan Koczorowski.

 

1976 – Muzeum przechodzi pod bezpośredni nadzór Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

 

I 1973-VI 1976 – kierownikiem Muzeum zostaje Ryszard Łuczak.

 

VI 1976 – kierownikiem, a od 1982 roku dyrektorem, zostaje Janina Sikorska.

 

23 IX 1976 – otwarcie wystawy ?Kolekcja Stanisława Szenica?, prawnika, niemcoznawcy i pisarza urodzonego w Pakości (1904), zmarłego w Warszawie (1978), który w testamencie zapisał Muzeum cały dorobek swojego życia.

 

1982 – Muzeum zostaje wyłączone spod nadzoru Muzeum w Bydgoszczy. Otrzymuje status muzeum autonomicznego.

 

1984 – z funduszu Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie Bogdana Rymaszewskiego kupiono od hr. Zofii Skomorowskiej tzw. ?Pałac Mieszczański? przy ulicy Solankowej 33, z przeznaczeniem na budynek główny Muzeum.

 

4 XII 1987- otwarto pierwszą, stałą ekspozycję poświęconą Kopalni Solno w Inowrocławiu.

 

1992 – w wyniku uwłaszczenia Muzeum jest właścicielem Pałacu Mieszczańskiego oraz Domu Rodziny Kasprowicza w Szymborzu.

 

2007 – przeprowadzka zbiorów muzealnych z Placu Klasztornego na Solankową 33. Obecnie dzieła gromadzone są w działach: Literacko-Biograficznym, Archeologii, Sztuki, Historii, Etnografii Kujaw, Numizmatów i Bibliotece Muzealnej.

 

Zdjęcia: Tomasz Sibora, 2.11.2011 r.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/muzeum2011?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry