REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Skuterem do szkoły

Data: 08 grudnia 2011 autor: Tomasz Sibora

K a m p a n i a  i n f o r m a c y j n a  W O R D

Posiadanie skutera to nie tylko okazja do pochwalenia się przed kolegami, ale często podstawowy środek transportu dla wielu nastolatków. Niewielu posiadaczy skutera, bądź osób, które w najbliższym, czasie planują dokonać takiego zakupu wie, że wraz z wejściem w życie części przepisów ustawy o kierujących pojazdami trzeba będzie mieć 14 lat, przejść szkolenie i zdać państwowy egzamin, aby nim jeździć. Będą go przeprowadzać wyłącznie wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Wszystko po to, aby otrzymać prawo jazdy nieznanej dotychczas kategorii AM.

Dla tych których przerażają nowe warunki, jest jednak dobra wiadomość. Jak wyjaśnił mi jeden z pracowników WORD w Bydgoszczy – wystarczy przed dniem, w którym zaczną obowiązywać nowe przepisy wyrobić sobie kartę motorowerową i  jazda na skuterze nie będzie wymagała w przyszłości dodatkowych formalności. Karta wydawana jest za darmo. Kartę motorowerową będzie można później bez szkolenia i egzaminu wymienić na prawo jazdy kategorii AM. Jedynym mankamentem jest to, że trzeba będzie zapłacić za jej wydanie. Ministerstwo Infrastruktury nie podało jeszcze kwoty, za jaką będzie to możliwe. Dyrektorzy gimnazjów  mają czas do 19 stycznia 2013 r. na wydanie karty motorowerowej wszystkim zainteresowanym uczniom klas I-III.

Z tego wynika, że uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w klasie I gimnazjum w roku szkolnym 2011/2012 mogą otrzymać kartę na dotychczasowych zasadach w klasie I lub w I półroczu klasy II. Uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I gimnazjum w roku szkolnym 2012/2013, mogą otrzymać kartę motorowerową na dotychczasowych warunkach w I półroczu klasy I. Karty rowerowej nie otrzymają już uczniowie, którzy rozpoczną naukę w gimnazjum w roku szkolnym 2014/2015. Podobnie jak pozostali uczniowie w wieku 14-18 lat, jeśli będą chcieli jeździć skuterem lub małym quadem, będą musieli zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM.

 

 

Jaka jest definicja skutera w myśli przepisów ? Kodeks drogowy wyraźnie definiuje motorower ? czyli popularny skuter. Jest nim pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm sześciennych, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Wydaje się, że zanim wypuścimy na drogi najmłodsze pokolenie trzeba je dobrze do tego przygotować – mówi dyrektor bydgoskiego WORD Tadeusz Kondrusiewicz. Dodaje przy tym, że ?dzisiejsza jakość szkolenia na karty motorowerowe jest bardzo zróżnicowana. Za rok poziom powinien być porównywalny, bo będzie jednolity egzamin państwowy.

Nie bez znaczenia jest też podniesienie z 13 do 14 lat wieku uprawniającego do jazdy skuterem. Specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego uznali bowiem, że dopiero 14-latek jest na tyle odpowiedzialny, że można wypuścić go na drogę. Nie wiem, czy podniesienie granicy wieku pozwalającej na jazdę skuterem o rok wystarczy, by poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zapewne specjaliści będą obserwować wypadkowość i jeśli zajdzie taka potrzeba, będą chcieli podnieść tę granicę wyżej. Nie można jednak z tym przesadzać, dla wielu młodych ludzi mieszkających na wsi, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od szkoły jest to często jedyny skuteczny sposób komunikacji. Za bardzo dobry pomysł uważam rezygnację z karty rowerowej w zamian za prawo jazdy kategorii AM. Solidne szkolenie, egzamin państwowy na jednakowych zasadach w całym kraju ma szansę pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że nawet jadąc skuterem jest się zwykłym użytkownikiem drogi, po której poruszają inne znacznie większe pojazdy.

 

Źródło:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o osobach kierujących pojazdami. D. U. nr 30, poz. 151

 

K a m p a n i a  i n f o r m a c y j n a  W O R D

 

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry