REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Reforma emerytalna

Data: 27 lutego 2012 autor: Maciej Szota

Praca to największe dobro ludzkości, to stwierdzenie wielokrotnie znalazło już potwierdzenie w praktyce. Nikt nie będzie się z tym spierał, a nawet w przypadku wątpliwości, po chwili zastanowienia nie zaprzeczy. Według części polityków i większości specjalistów planowana obecnie reforma emerytalna jest równie bezsprzeczna i powinna być akceptowana przez wszystkich. Sądzę, że w większości akceptujemy ją jako konieczność, bo widzimy po wysokości emerytur jakie otrzymują nasze babcie i dziadkowie, że ten system nie jest wydolny. Punkt widzenia, jaki mają reformatorzy i osoby, które wkrótce mają być poddane tej reformie mamy niestety różny. Trudno nie dostrzec problemu polegającego na tym, że specjaliści próbują reformą ratować bieżące finanse państwa, nie licząc się z kosztami jakie poniesie każdy ubezpieczony. Wszyscy obywatele widzą to i nie chcą się godzić na łatanie długu swoją pracą i wyrzeczeniami, bez żadnej oferty skierowanej ?in plus? dla nich. Rządzący nie dają nawet cienia nadziei na to, że reforma przyniesie coś korzystnego przysłowiowemu Kowalskiemu, co najwyżej straszą upadkiem całego systemu.

Problem z planowaną reformą emerytalną jest złożony. Obecnie w Polsce rządzi piąty rok to samo ugrupowanie, które przez wcześniejsze lata nie wypracowało żadnej koncepcji zmian. Jedynym znanym punktem reformy, jest zapowiedź z Expose Premiera o przyszłym stopniowym zwiększaniu wieku emerytalnego. Do tego należy doliczyć reformę oświaty, gdyż nasze dzieci rozpoczynając wcześniej edukację, zaczną o rok wcześniej pracować. Natomiast zupełnie niezauważonym jest fakt, że cierpimy przecież na całkowity brak polityki prorodzinnej i walki z bezrobociem. Dzisiaj młodym osobom zwyczajnie nie opłaca się zakładać rodziny, a nawet zamożne małżeństwa ograniczają się do jednego lub dwójki dzieci. Natomiast problem bezrobocia został pogłębiony zmniejszeniem środków rządowych dla Powiatowych Urzędów Pracy na staże, prace interwencyjne i roboty publiczne w całym kraju.

Reforma emerytalna jest na tyle poważnym problemem, że nie można się z nią przesadnie spieszyć, tym bardziej, gdy w jej realizacji od kilku lat nic się nie zadziało. Czas nas nagli, ale kolejne zmiany wprowadzone do niewydolnego sytemu, bez społecznej akceptacji nie przyniosą niczego dobrego. Co najwyżej wyjście protestujących na ulice. Chętnie napisałbym coś na temat pomysłów rządu, ale ich nikt nie zna, poza magiczną liczbą 67 ? powtarzaną w kółko przez Premiera. Na poziomie obecnej debaty prowadzonej przez Rząd mógłbym zaproponować 66 lub 68 i nic do tego nie dodawać.

Pierwsze pytanie jakie postawiłbym w tym temacie, na przykład w ramach szeroko pojętych konsultacji społecznych jest takie, czy w ogóle robić reformę ? Kolejne pytanie dotyczy tego czy podniesienie wieku emerytalnego jest najważniejszym i jedynym lekarstwem na obecną sytuację? Trzecie pytanie, czy reforma przyniesie jakieś korzyści dla obywateli? Czwarte, jakie pozytywne i negatywne skutki wiążą się z wydłużeniem wieku pracy? Piąte, czy zrównanie wieku pracy kobiet i mężczyzn nie wpłynie negatywnie na inne sfery życia? Szóste, jak przy okazji reformy powinna zmienić się polityka prorodzinna rządu? Siódme, czy zmieni się polityka zdrowotna w związku ze znacznym wydłużeniem wieku pracy kobiet? Te i wiele innych pytań zadawały sobie rządy innych państw reformując system emerytalny.  W Polsce niestety debata i konsultacje społeczne są marginalizowane. Mamy wrażenie, że plany rządu i projekt samej reformy są pisane na przysłowiowym ?kolanie?.

W Inowrocławiu, 10 lutego 2012 r., miałem okazję uczestniczyć w wyjazdowym posiedzeniu senackiej komisji rodziny i polityki społecznej. Było na nim obecnych wielu działaczy związków zawodowych, a poza specjalistami, senatorami był także gość z Finlandii, który przedstawiał tamtejszą reformę. Na zaproszeniu przeczytałem, iż będą to konsultacje dotyczące reformy emerytalnej. Przypuszczam, że zostanie to odhaczone w statystykach jako konsultacje, jednakże poza Finem, ani specjaliści, ani senatorowie nie mieli czasu i chęci do słuchania zaproszonych związkowców i innych gości.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się za zasadne nieustanne apelowanie do Rządu o stworzenie wspólnego politycznego i społecznego projektu reformy ponad podziałami. Polska zasługuje na reformę z prawdziwego zdarzenia, a nie kolejną prowizorkę, która przetrwa może dziesięć lat i nie przyniesie żadnych korzyści dla obywateli. Czas skończyć z krótkowzrocznością i stworzyć system na kilkadziesiąt lat, zintegrowany z programem prorodzinnym, wspieraniem przedsiębiorczości i polityką zatrudnienia. Dzisiaj widząc przygotowanie do reformy i poziom konsultacji prowadzanych przez Premiera i senacką komisję, martwię się już nie tylko o emeryturę mojej babci, ale również swoją, choć mam przed sobą jeszcze wiele lat pracy.

 

1 do “Reforma emerytalna”

 1. Rafał napisał(a):

  Masz rację, reforma podwyższenia wieku emerytalnego jest tylko odsunięciem problemu w czasie na najbliższe 10-15 lat. Potrzebny jest zupełnie nowy system ponieważ ten który wprowadził Bismarck w XIX wieku jest nieaktualny. System ten się sprawdzał kiedy średnia długość życia wynosiła 45 lat oraz przyrost naturalny był jednym z najwyższych w współczesnej historii. Czas nas niestety nagli niebywale, można powiedzieć że już jest za późno na kosmetyczne reformy. Potrzeba opracować zupełnie nowy system nie oparty na zasadach zastępowania pokoleń ale aby każdy zadbał o swoją przyszłość na swój rachunek. Jednak aby to opracować nie można tego jak piszesz robić na „kolanie”, a musi być poparte wieloma badaniami i konsultacjami społecznymi. Politycy jednak się boją radykalnych zmian, obawiając się stratą poparcia najbardziej zainteresowanych czyli w tym przypadku wszystkich Polaków. Większość jednak nie rozumie koniecznych i niezwykle niewygodnych zmian. Nasza polska mentalność nauczyła nas że emerytura musi być gwarantowana przez skarb państwa i tak już powinno pozostać nawet jeśli nie ma na to pieniędzy!!!
  Jednak my spędzamy całe lata w przestarzałym systemie emerytalnym, stosując się do reguł i zasad ustalonych w XIX wiecznym świecie? świecie, który już dziś nie istnieje?
  Zapraszam do pełnej lektury mojego artykułu na http://niewiadomski.nazwa.pl/?p=98Zostaw odpowiedź

 

 • O stronie

  Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

  Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

 • Reklama

 • Losowy film

  Oops, something went wrong.
 • Facebook Like Box↑ Do góry