REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


„Leśne harce”

Data: 11 czerwca 2012 autor: Tomasz Sibora

Druga sobota czerwca 2012 r. upłynęła inowrocławskim harcerkom i harcerzom ZHR na tradycyjnej już grze ?Leśne harce?. Na terenie leśnictwa Balczewo rozlokowanych zostało siedemnaście punktów, na których zastępy sprawdzały swoją wiedzę i umiejętności związane z tradycyjnymi technikami harcerskimi. Już samo dotarcie do położnych w promieniu około 5 km stanowisk stanowiło dla niejednych wyzwanie. Każdy zasęp otrzymał mapę, busolę i radio ukf, za pomocą, którego utrzymywał łączność z bazą gry. Oto w jakich dziedzinach rywalizowali uczestnicy gry:
- mundur ? posiadanie ekwipunku harcerskiego i turystycznego,
-  śpiew – znajomość 10 piosenek harcerskich,
- notatnik, komputer ? posiadanie notatnika, umiejętność uporządkowania i zorganizowania swojej pracy w folderach Windows,
- musztra,
- pionierka ? umiejętność połączenia żerdzi na pomocą sznurka, gwoździ i czopów,
- przeprawa przez kanał ? znajomość i umiejętność zastosowania 10 węzłów podczas przeprawy,
- łączność ? umiejętność obsługi radia UKF i rozwiązanie szyfru,
- terenoznawstwo ? poruszanie się po znakach do ocelu, korzystanie z mapy topograficznej, busoli i gps,
- pierwsza pomoc ? umiejętność udzielenia pierwszej pomocy,
- sport ? udział w mini zawodach łuczniczych, kometki i unihokeja,
- Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie – znajomość na pamięć i zrozumienie,
- historia harcerstwa ? znajomość najważniejszych wydarzeń i postaci skautingu i harcerstwa
- symbolika ? znajomość symboliki krzyża harcerskiego i lilijki,
- postawa patriotyczna – w tym zachowanie w czasie uroczystości i ważnych wydarzeń,
- postawa religijna ? umiejętność zachowania się w czasie uroczystości religijnych, Mszy św. harcerskiej,
- biwakowanie – umiejętność rozstawienia namiotu, kulturalne spożycie posiłku w warunkach biwakowych,
- przyrodoznawstwo – rozpoznanie 10 gatunków roślin – w oparciu o ścieżkę dydaktyczną w Balczewie.
Jak widać członkinie i członkowie zastępów musieli posiadać bardzo rozległą wiedzę i wielorakie umiejętności oraz zmieścić się w wyznaczonym czasie. Maksymalna ilość punktów jaką mogły zdobyć zastępy podczas gry to 170. W grze nie uczestniczyły szóstki zuchowe oraz partole wędrownicze, ponieważ poziom zadań dostosowany był dla harcerek i harcerzy w wieku około 12 ? 14 lat.
Najlepszy okazał się zastęp Jastrzębie z 5 IDH-rzy zdobywając 119,2 punkty, II miejsce zdobył zastęp Zwiadowcy z 17 IDH-rzy zdobywając 106,7 punktów, na miejscu III uplasował się zastęp Chabry z 7 IDH-rek zdobywając 97,5 punktów. Miejsce IV przypadło zastępowi Sokoły z 5 IDH-rzy, który zdobył 89,5 punktów, a V zastęp Lilie z 7 IDH-rek, który zdobył 52,75 punkty.

Po niezwykle emocjonującej rywalizacji na terenie ścieżki dydaktycznej balczewskiego kompleksu leśnego komendant gry phm. Włodzimierz Kozłowski  HR wręczył zwycięskim zastępom cenne nagrody – sprzęt turystyczny i sportowy.

Warto wspomnieć dla historycznego porządku, że potrzebne do organizacji gry – artykuły papiernicze i turystyczne oraz nagrody dla uczestników, w kwocie 2 tys. zł, zostały zakupione z części dotacji Województwa Kujawsko ? Pomorskiego, którą Okręg Kujawsko ? Pomorski ZHR uzyskał w ramach otwartego konkursu ofert.

Organizację punktu związanego z przeprawą przygotowali Dariusz Ligęza  (hufcowy w latach 2002 ? 2004) i Karol Adamski ze stowarzyszenia AktiveXtrem, którzy na swojej stronie również zamieścili relację z tego wydarzenia http://activextreme.jimdo.com/2012/06/09/activextrem-na-le%C5%9Bnych-harcach-2012/

W ten sposób inowrocławskiego środowisko już od wielu lat stara się aby prowadzone wychowanie harcerskie było oparte o pełen wachlarz umiejętności i wiedzy niezbędnej dla każdego harcerza i harcerki w XXI w. Oczywiście nie zapominając o całościowym rozwoju człowieka, harcerstwo to w końcu nie tylko techniki. Podczas Leśnych harców, to jednak ta płaszczyzna aktywności wysunęła się najpierwszy plan.

 

Autor tekstu: hm. Paulina Kozłowska i hm. Tomasz Sibora.

Zdjęcia: hm. Paulina Kozłowska i Dariusz Ligęza.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/harce2?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry