REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Ireneusz Stachowiak o prowadzonych inwestycjach w Inowrocławiu

Data: 28 czerwca 2012 autor: Tomasz Sibora

Rozmowa z Ireneuszem Stachowiakiem, Zastępcą Prezydenta Miasta Inowrocławia, na tematy związane z prowadzonymi inwestycjami. Rozmowę przeprowadził Tomasz Sibora.

 

Mija właśnie 6 lat od momentu wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko ? Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Co to w praktyce oznacza dla miasta Inowrocławia ?

 

Oznacza to, że mogliśmy skorzystać z niepowtarzalnej szansy na rozwój naszego miasta oraz to, że z tej szansy skorzystaliśmy. Efekty wsparcia inowrocławskich inwestycji z RPO, już teraz każdy może zobaczyć. Odnowiony Rynek, nowe, bezpieczne i przyjazne dla dzieci place zabaw, odnowiony Park Solankowy, w tym jego nowa część, to wszystko powstało przy wsparciu z Funduszy Unijnych. Najważniejsze są jednak trzy strefy gospodarcze, które skończyliśmy niedawno i którymi interesują się już przedsiębiorcy. Gdybyśmy nie mieli szansy na dofinansowanie tych projektów, pewnie nigdy nie zostałyby one zrealizowane. Również dzięki RPO mogliśmy promować Inowrocław jako miasto uzdrowiskowe na targach turystycznych w Warszawie i Poznaniu w 2009 roku.

 

Czy oprócz inwestycji za pieniądze unijne miasto realizowało też inne projekty?

 

Oczywiście, jednak były to już mniejsze projekty jak na przykład przebudowy dróg czy ?Orliki? dofinansowane z budżetu Państwa. Warto też wspomnieć o odnowionym Stadionie Miejskim i basenie ?Delfin?, a także powstałym w ostatnich latach Wodnym Parku, czy drobnych ale równie atrakcyjnych jak Siłownia Letnia czy Park Linowy. W miarę możliwości finansowych budujemy drogi, rozbudowujemy sieć wodno-kanalizacyjną, oświetlenie, modernizujemy placówki oświatowe.

 

Jako Zastępca Prezydenta zajmuje się Pan m.in. nadzorowaniem wydziału inwestycji. Jak ocenia Pan minione 5 lat w aspekcie realizacji najróżniejszych projektów ?

 

Jak już wspomniałem, Fundusze Unijne, były niepowtarzalną szansa dla naszego miasta, z którą wykorzystaliśmy w 100%. Trudno na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci doszukać się tak intensywnych prac modernizacyjnych w Inowrocławiu. Minione pięć lat nazwałbym okresem budowy dla  przyszłość, teraz nadchodzi czas promocji, sprzedaży tego co udało nam się zrobić. W strefach gospodarczych muszą powstawać zakłady pracy, piękny park uzdrowiskowy musi przyciągać inwestorów, turystów i kuracjuszy, tak aby inowrocławianie mieli pracę, a miasto wpływy z podatków na dalszy rozwój i inwestycje.

 

Jakie są aktualne priorytety inwestycyjne miasta, czego możemy się spodziewać w najbardziej newralgicznym temacie – rozwoju przedsiębiorczości i nowych inwestycji mających wpływ na powstawanie bądź utrzymanie miejsc pracy ?

 

Obecnie naszym priorytetem jest przyciągnie inwestorów, nasze działania skoncentrowane są na rozmowach z przedsiębiorcami i przygotowywaniu do sprzedaży działek zlokalizowanych w Inowrocławskim Obszarze Gospodarczym oraz Inowrocławskim Obszarze Solankowym. Sukcesywnie ogłaszamy przetargi, naszymi gruntami interesuje się w chwili obecnej kilkanaście firm z różnych branż, w sferze uzdrowiskowej potencjalni inwestorzy złożyli trzy wnioski o zakup gruntów na cele związane z usługami uzdrowiskowymi. W czerwcu rozpoczęła się budowa Galerii Solnej, docelowo jak deklaruje inwestor zatrudnienie w niej znajdzie ok. 1000 osób, ale zmieni się także otoczenie. Powstanie połączenie ul. Szarych Szeregów z ul. Rąbińską, druga nitka Wojska Polskiego z rondem na wysokości Szarych Szeregów. Oczywiście nie zapominamy także o inwestycjach, które wpływają na zwiększenie konkurencyjności naszego uzdrowiska, jesteśmy w trakcie budowy basenu z wodą solankową  i Pijalni Wód Mineralnych. Przysporzy to zapewne nowych klientów dla sanatoriów, pensjonatów i hoteli.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/stach2012?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry