REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Stanisław Droszcz

Data: 07 października 2012 autor: Aleksandra Sibora

Stanisław Droszcz (1895-1953), fotograf- dokumentalista. Urodzony 9 października 1895 roku w Rojewie w rodzinie ogrodnika Franciszka i Michaliny z domu Ziętara. Zawodu fotografa uczył się w poznańskiej firmie ?Rubens?. Od czerwca 1921 roku prowadził własny zakład fotograficzny w Inowrocławiu przy obecnej ulicy Dworcowej 4a. W latach 30-tych dodatkowo uruchomił w Parku Zdrojowym punkt usług plenerowych dla kuracjuszy. Oprócz normalnych usług fotograficznych zajmował się wykonywaniem zdjęć ukazujących miasto i upamiętniających ważniejsze wydarzenia i uroczystości. Zrobił serię bardzo dobrej jakości widokówek Inowrocławia; 15 ujęć zostało opublikowanych w albumie ?Inowrocław?- wydanym nakładem Stefana Knasta. We wrześniu 1939 roku jego atelier przejął Niemiec August Rosrock, a Droszcz został pracownikiem u nowego właściciela. Wśród klientów zakładu bywali często niemieccy żołnierze, którzy przynosili do wywołania zdjęcia wykonane na frontach w obozach, miejscach kaźni. Droszcz sporządzał dodatkowe odbitki, które po wojnie przekazał  Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W 1945 roku odzyskał swój zakład i pracował w nim aż do śmierci. Należał do bydgoskiej Izby Rzemieślniczej, wchodził też w skład komisji do spraw egzaminów mistrzowskich. Zmarł 15 marca 1953 roku w Inowrocławiu. Spoczywa na cmentarzu przy ulicy Libelta. W małżeństwie (od 1925 roku) z Felicją, Droszcz miał troje dzieci: Bogusława Zbigniewa (ur.1930) pianistę, dyrygenta i kompozytora mieszkającego w Gdańsku, oraz Danutę, która do 1991 r. prowadziła ojcowski zakład z mężem Czesławem Krajniakiem. Dorobek Droszcza stanowi bardzo ważną ilustrację dziejów Inowrocławia, wykorzystywaną wielokrotnie w różnego rodzaju opracowaniach z historii regionalnej.

 

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie biogramu, autorstwa Jacka Matuszewskiego, zamieszczonego w Inowrocławskim Słowniku Biograficznym, t. 2, Inowrocław 1994 r. oraz relacji córki Danuty Krajniak.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/droszcz2012?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry