REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Segreguj odpady – to nic nie kosztuje, a wiele zmienia

Data: 28 listopada 2012 autor: Aleksandra Sibora

Każdy z nas produkuje średnio 350 kilogramów śmieci rocznie z czego odzyskujemy tylko 4 kilogramy odpadów posegregowanych. Tymczasem prawidłowo prowadzona selektywna zbiórka odpadów pozwala nie tylko poprawić stan środowiska naturalnego, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zgodnie z obowiązującym na terenie większości gmin w Polsce regulaminami utrzymania czystości i porządku każdy właściciel nieruchomości musi zawrzeć umowę na wywóz śmieci ze swojej posesji, a także wyposażyć ją w przystosowane do ich gromadzenia pojemniki. Zobowiązani jesteśmy także do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

 

Do selektywnej zbiórki odpadów wykorzystujemy przeznaczone do tego i odpowiednio oznakowane pojemniki lub worki.

 

MAKULATURA ? pojemnik (worek) w kolorze niebieskim.

WRZUCAMY NIE WRZUCAMY
- gazety,
- kartony, pudełka
- torby papierowe,
- katalogi, książki, zeszyty
- papieru zatłuszczonego, kalki

 

SZKŁO ? pojemnik (worek) w kolorze zielonym.

WRZUCAMY NIE WRZUCAMY
- butelki
- słoiki
Wypłukane i bez nakrętek
- szyb okiennych ani samochodowych,
- ceramiki, luster, porcelany

 

TWORZYWA SZTUCZNE ? pojemnik (worek) w kolorze żółtym.

WRZUCAMY NIE WRZUCAMY
- butelki typu PET (bez nakrętkek)
- butelki po płynach, chemii gospodarczej, kosmetykach
- plastikowe zakrętki
- folie, worki, reklamówki
- plastikowe torebki i koszyki po owocach
- butelek i pojemników z zawartością
- butelek i pojemników po olejach spożywczych, chłodniczych i silnikowych
- opakowań po lekach
- opakowań po wyrobach garmażeryjnych
-zabawek sprzętu AGD
-zużytych baterii i akumulatorów

 

ODPADY NIEBEZPIECZNE m.in.:
- zużyte baterie, akumulatory, świetlówki ? w wielu szkołach, urzędach czy sklepach wystawione są odpowiednie pojemniki na tego typu odpady.

 
ELEKTROŚMIECI – czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – sklep, w którym kupujemy nowy sprzęt tego samego rodzaju. Możemy je także oddać w specjalnych punktach zbiórki elektrośmieci.

 

LEKI, TERMOMETRY RTĘCIOWE – przeterminowane i niewykorzystane leki zanieś do apteki, jeżeli masz w domu termometr rtęciowy także oddaj go w aptece.

 

BIOODPADY- wszelkie odpady organiczne pochodzące z gospodarstw domowych, najlepszym sposobem ich zagospodarowania jest kompostowanie w pryzmach lub specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach. Dojrzały kompost jest doskonałym i ekologicznym nawozem dla roślin.

 

OLEJE, OPONY – nie można ich wrzucać do pojemników na odpady komunalne, ani do tych na odpady segregowane. Najlepiej wymieniać je w wyspecjalizowanych warsztatach, zajmują się one  także ich utylizacją.

 

NIGDY!!!

 

NIE PAL ŚMIECI- w trakcie spalania śmieci w domowym piecu czy stercie przed domem powstają bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia furany i dioksyny- najbardziej toksyczne substancje, które udało się do tej pory zidentyfikować. Takie działanie jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5000 złotych lub do 30 dni aresztu.

 

NIE WYLEWAJ ZUŻYTEGO OLEJU -  1 kilogram przepracowanego oleju wylany w przypadkowym miejscu skaża glebę i sprawia, że 5 000 000 litrów wody nie nadaje się do picia.

 

NIE PORZUCAJ ŚMIECI W LESIE LUB PRZYDROŻNYM ROWIE -deszcz, padający na dzikie wysypisko śmieci wymywa różne trucizny z odpadów i przenosi je do gleby, a nawet do wód gruntowych. Porzucone w lasach odpady stają się wylęgarnią chorobotwórczych bakterii i niebezpiecznych gazów. Szkodzą także leśnym zwierzętom, które zjadają fragmenty porzuconych śmieci.

 

Po co segregować śmieci?

 

 • aby przetworzyć je ponownie,
 • aby oszczędzać surowce naturalne,
 • aby nie niszczyć przyrody,
 • aby nie zatruwać środowiska.

 

 

 

1 do “Segreguj odpady – to nic nie kosztuje, a wiele zmienia”

 1. Wojtek napisał(a):

  Mnie najbardziej zastanawia fakt, dlaczego odpady z posegregowanych kontenerów pakowane są do jednej śmieciarki. Nie widać tam żadnych grodzi. Niekiedy nawet w celu załadowania większej liczby śmieci następuje ich mielenie. Patrzę na to i nie segreguję. Szkoda czasu, miejsca w domu na większą liczbę pojemników…Zostaw odpowiedź

 

 • O stronie

  Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

  Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

 • Reklama

 • Losowy film

  Oops, something went wrong.
 • Facebook Like Box↑ Do góry