REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Ach, co to był za ślub…

Data: 09 czerwca 2013 autor: Barbara Maria Kwiatkowska

30 września 2013 roku minie 77  lat od wydarzenia, które zapisało się w pamięci wszystkich ówczesnych mieszkańców Parchania i najbliższej okolicy. Tego właśnie dnia w miejscowym kościele parafialnym, pw. św. Wojciecha miał miejsce ślub jedynej córki generała Władysława Sikorskiego Zofii Wandy z porucznikiem Stanisławem Leśniowskim. W starej księdze znajdującej się na parchańskiej plebani, w której ujęte są śluby od 1885 roku pod datą 30 września 1936 roku wpisana jest para pochodząca z Warszawy, Stanisław Leśniowski, kawaler z parafii św. Krzyża lat 31 i Zofia Sikorska, panna z parafii św. Bonifacego lat 24, oboje wyznania katolickiego. Jako świadkowie figurują Konrad Olchowicz – redaktor naczelny Kuriera Warszawskiego w latach 1924-1939 i inż. Stanisław Janicki – syn byłego ministra rolnictwa w rządzie premiera Paderewskiego. Kapłanem udzielającym ślubu Młodej Parze był osobisty przyjaciel generała Sikorskiego i były długoletni dziekan wojsk polskich z okresu obrony Lwowa, ks. prałat Władysław Pilin, któremu asystował miejscowy proboszcz ks. Ignacy Włodarczyk.

Jak donosił ?Dziennik Kujawski?, tłumny i manifestacyjny był udział w uroczystości zaślubin włościaństwa kujawskiego, a miejscowe Koło Włościanek pięknie udekorowało świątynię parchańską. Orszak ślubny przeszedł szpalerem utworzonym od dworu do kościoła przez dzieci szkolne. Poza rodzicami Państwa Młodych jak wylicza wspomniana gazeta szli w nim m. in. pp. Wojtkiewiczowie z Bielan pod Warszawą, Zubczewscy z Parchania, prezydentowa Żychlińska z córką, hrabia Adam Romer, rotmistrz Fuhrman z Warszawy, konsul Borkowski, inż Stanisław Janicki, kpt. Marceli Kycia.

Młoda Para otrzymała mnóstwo telegramów, tak od dostojników kościelnych jak i świeckich. Byli wśród nich: prymas August Hlond, kardynał Kakowski, arcybiskupi Twardowski i Gall, biskupi Szlagowski, Łukomski i Przeździecki, marszałek Francji Petain, Ignacy Padarewski, Maciej Rataj, Józef i Stanisław Hallerowie, hrabiowie Czartorywscy, Arciszewscy, Twardowscy i wielu innych nie mniej dostojnych.

Wesele generalskiej jedynaczki nie było huczne. Bawiło się na nim około 25 zaproszonych gości z najbliższej rodziny i przyjaciele. Wśród nich była mieszkająca w położonej w Borach Tucholskich miejscowości Szarłata siostra generała Sikorskiego, Eugenia Julia, zamężna Dąbrowska. Jej mąż Władysław, były legionista, piastował tam funkcję leśniczego.

Na zachowanych fotografiach upamiętniających to wydarzenie oglądających dziwi strój Panny Młodej. Zosia nie była, bowiem ubrana w biel, lecz miała na sobie zieloną garsonkę z wełny, toczek w tym samym kolorze, a na ramionach dwa srebrne lisy. Parchański proboszcz jako dar od rodziny Sikorskich otrzymał przed ślubem ornat, kapę i przykrycie, które były pięknie wyszywane motywem na Kujawach dla każdego bliskim, kłosami żyta.

Fakt wyboru parchańskiego kościoła na miejsce ślubu generalskiej jedynaczki świadczy niewątpliwie o silnej więzi, jaką rodzinę Sikorskich łączyła z Parchaniem. Generał jak wielokrotnie podkreślał, czuł się dobrze w tej wiejskiej ciszy, a mieszkańcy Parchania z dumą oznajmiali, że był ich sąsiadem i w ich świątyni wydawał córkę za mąż.

 

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Izby Pamięci w Parchaniu i archiwum redakcji.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/slub2013?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry