REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Co nowego w uzdrowisku ?

Data: 14 czerwca 2013 autor: Tomasz Sibora

Inowrocławskie uzdrowisko zajmuje około 1/3 obszaru całej gminy miejskiej i jest podzielone na strefy ?a?, ?b? i ?c?. Największą część strefy ?a?, blisko 80 ha, zajmuje Park Solankowy, potocznie nazywany przez mieszkańców ?Solankami?. Na tym terenie zlokalizowane są wszystkie zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, które w ostatnim czasie przeszły lub przechodzą gruntową rewitalizację. Najważniejsze inwestycje są związane z surowcami naturalnymi wydobywanymi na terenie miasta ? chodzi o wody o wysokiej mineralizacji. Stało się to za sprawą środków unijnych, jakie otrzymał samorząd miejski oraz firmy prywatne. Duża część tych inwestycji została zrealizowana również ze środków własnych, w przypadku samorządu ? pochodzących z podatków i kredytów, a w przypadku przedsiębiorców – pochodzących zapewne z wypracowanego zysku lub zaciąganych wieloletnich kredytów. Wiele osób, szczególnie mieszkańców Inowrocławia z pewnością zadaje sobie pytanie, na ile takie inwestycje wpływają na poprawę jakości ich życia, dlaczego warto ponosić dodatkowe koszty związane z utrzymaniem infrastruktury uzdrowiskowej. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Oprócz oczywistych korzyści związanych z dostępnością do szeregu usług medycznych, gdzie indziej nie występujących, istnieje sfera najważniejsza ? chyba zbyt mało nagłaśniana ? związana z usługami dla przyjezdnych kuracjuszy i turystów. Uzdrowisko, a szczególnie takie, które stale podnosi swoją atrakcyjność i konkurencyjność jest  magnesem dla wielu tysięcy gości odwiedzających w ciągu roku Inowrocław. Warto przypomnieć, że Uzdrowisko Inowrocław jest jednym z największych w Polsce pod względem ilości łóżek sanatoryjnych i szpitalnych. W dużym przybliżeniu jest to ok. 1600 miejsc, a dodając do tego liczne pensjonaty i hotele, liczba ta wzrasta do blisko 2 tys. Goście odwiedzający nasze miasto i korzystający z oferty usług medycznych, kulturalnych, kulinarnych, sportowych, a czasem też zakupowych dają zatrudnienie wielu mieszkańcom Kujaw, przyczyniają się też do dalszych inwestycji w infrastrukturę, nie tylko uzdrowiskową, co z kolei podnosi standard i komfort życia mieszkańców.

 

Wracając jednak do samej istoty uzdrowiska warto pamiętać, że Inowrocław jest uzdrowiskiem nizinnym, o klimacie umiarkowanie bodźcowym, dużej liczbie dni słonecznych i małej ilości opadów deszczu. Biorąc pod uwagę posiadane doświadczenia ? działalność uzdrowiskowa prowadzona jest w Inowrocławiu nieprzerwanie od 1875 roku ? oraz istniejące zakłady i urządzenia, szczególnie zalecane jest leczenie w następujących specjalnościach:

- chorób ortopedyczno?urazowych,

- chorób reumatologicznych,

- chorób kardiologicznych i nadciśnienia,

- chorób naczyń obwodowych,

- chorób układu krążenia,

- chorób układu trawienia,

- chorób układu nerwowego.

Leczenie odbywa się głównie w oparciu o tzw. tworzywa naturalne: wody mineralne, lecznicze i termalne oraz borowiny, których posiadanie warunkuje w ogóle istnienie uzdrowiska. Warto oczywiście pamiętać, że oprócz typowych zabiegów związanych z kąpielami i okładami oraz kuracjami pitnymi stosowane są również inne naturalne, nie farmakologiczne,  metody leczenia, z wykorzystaniem takich dziedzin medycyny jak: kinezyterapia, fizykoterapia, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo oraz  krioterapia.  Lekarze pracujący w uzdrowisku muszą być zatem dość wszechstronnie wykształceni, posiadają najczęściej dwie lub trzy specjalizacje, w tym z zakresu balneologii i medycyny fizykalnej. Szkoleniem personelu medycznego i koordynowaniem prac naukowych zajmuje się krajowy  konsultant do spraw balneologii i medycyny fizykalnej. W inowrocławskim uzdrowisku wszystkie wspomniane formy leczenia stosowane są z powodzeniem od wielu lat, stale jednak wykorzystuje się do zabiegów nowe urządzenia i zalecenia związane z prowadzonymi badaniami.

 

Coraz częściej uzdrowisko otwiera się również na nowe kierunki związane z profilaktyką zdrowotną oraz zabiegami kosmetycznymi i relaksacyjnymi. Dzięki prowadzonej rewitalizacji usługom sensu stricte medycznym towarzyszą usługi uzupełniające ? organizowane są liczne koncerty, wystawy, konferencje i spotkania towarzyskie.  Do dyspozycji sportowców są korty tenisowe, boiska sportowe, baseny, stadion lekkoatletyczny i park linowy. Ścieżki i alejki parkowe doskonale nadają się do biegania, czy też uprawiania nordic walking. Spacerując po parku można dotrzeć nad cztery stawy, poddać się inhalacji w tężni solankowej, zwiedzić ogrody papieskie i zapachowe, ćwiczyć na otwartej siłowni, odpocząć w pijalni wód oraz wykąpać się w basenie z wodą termalną. Dzieci natomiast mogą pobawić się na placu zabaw.

 

Inowrocławskie uzdrowisko to rzeczywiście miejsce w pełni służące zdrowiu na miarę badań i oczekiwań współczesnego człowieka. Są oczywiście i mankamenty, jak choćby brak dostatecznej liczby miejsc parkingowych, brak dużej sali koncertowej i konferencyjnej pod dachem mogącej pomieścić ponad tysiąc słuchaczy, czy w końcu w pełni przemyślanej i zakończonej budowy ścieżek rowerowych oraz miejsc do uprawiania sportów związanych z ?kółkami?. Są to jednak sprawy wciąż otwarte i jak się wydaje, możliwe do zrealizowania w najbliższych latach. Mieszkańcy i goście mogą sami ocenić i podpowiedzieć decydentom, co jeszcze należy zmienić.

 

Osoby spoza Inowrocławia i okolic, które czytają ten artykuł i ewentualnie zamierzają wybrać się do grodu nad Notecią zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć. Dla kronikarskiego obowiązku przytoczę jeszcze parametry surowców leczniczych, potwierdzonych badaniami i opinią Państwowego Zakładu Higieny w Poznaniu ­? wszak to one decydują o statusie naszego uzdrowiska ? perły kujawskiej ziemi.

 

Woda ?Inowrocławianka? zawiera 1658,42 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych, głównie chlorki i wodorowęglany sodu, wapnia i magnezu. Woda wydobywana jest i uzdatniana w rozlewni zlokalizowanej przy ulicy Sylwestra Ranusa 25 w Inowrocławiu.

Butelkowaną ?Inowrocławiankę? w wersji gazowanej i bez gazu można nabyć w  Pijalni Wód w Parku Solankowym.

 

Woda ?Jadwiga?, należy do grupy wód wysokozmineralizowanych, leczniczych  i głębinowych.

Wydobywana jest w rozlewni zlokalizowanej przy ulicy Sylwestra Ranusa 25 w Inowrocławiu.

Wody można skosztować w kubeczku lub ?pijałce? w Pijalni Wód w Parku

Solankowym.

 

Woda termalna, pochodzi z odwiertu IL ? 1, o głębokości 491 m, zlokalizowanego w samym sercu parku solankowego. Zawiera stabilny skład, 12916,5 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych, i jest zakwalifikowana do wód mineralnych leczniczych chlorkowo?sodowych. Dodatkowym atutem jest zawartość związków siarki-siarczanów, siarczków i siarkowodoru, dlatego stosowana jest do kąpieli w Inowrocławskiej Termie zlokalizowanej przy ulicy Świętokrzyskiej. Temperatura w basenie wacha się od 28 do 31 stopni Celsjusza.

 

Ponadto w uzdrowisku stosuje się również do celów leczniczych peloidy i solankę.

 

Peloid (borowina) ? wydobywana ze złoża Wojdal V w gminie Pakość stosowana jest do okładów i kąpieli całkowitych przez niektóre zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Posiada świadectwo wydane przez PZH w 2008 r. potwierdzające właściwości lecznice.

 

Solanka (zawartość soli powyżej 35g/l), wydobywana metodą ługowania w Kopalni Soli w Górze koło Inowrocławia stosowana jest po rozcieńczeniu do produkcji aerozolu w tężni solankowej oraz do kąpieli w niektórych zakładach kąpieli mineralnych. Posiada świadectwo wydane przez PZH w 2008 r. potwierdzające właściwości lecznicze.

 

Zdjęcia: Tomasz Sibora, 7 czerwca 2013 r.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/Solanki2013?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry