REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Jak zostałem przedsiębiorcą mówi Maciej Szota

Data: 19 lipca 2013 autor: Tomasz Sibora

Maciej Szota jest radnym Rady Miejskiej Inowrocławia, członkiem redakcji serwisu kujawyzachodnie.pl, a od niedawna również przedsiębiorcą. Choć z wykształcenia jest magistrem politologii i do tej pory był raczej znany z pracy w Młodzieżowej Radzie Miejskiej i w harcerstwie – gdzie organizował szereg imprez dla młodych ludzi w Inowrocławiu – teraz podjął się zupełnie nowego dla siebie wyzwania ? bycia przedsiębiorcą. W naszym redakcyjnym zespole oraz wśród wielu współpracowników serwisu panuje przekonanie, że właśnie aktywność społeczna i przedsiębiorczość zasługują dzisiaj na szczególną uwagę i wyróżnienie, nie są to bowiem atuty mieszkańców Kujaw Zachodnich. Postanowiliśmy zatem naszemu redakcyjnemu koledze zadać kilka pytań, jak czuje się w nowej roli.

 

- Co skłoniło cię do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej ?

 

Jeśli ktoś powiedziałby mi trzy lata temu, że będę miał swoją firmę, to bym mu nie uwierzył. Prowadzenie własnej działalności zawsze kojarzyło mi się z wielkimi wyzwaniami i odwagą. Chyba ostatnio stałem się odważniejszy. Każdy z nas boi się skomplikowanych przepisów, odpowiedzialności i wielu problemów, które wiążą się z własną firmą. Jednakże duży wpływ na podjęcie tej decyzji miała moja natura buntownika i chęć bycia niezależnym. Dodatkowo do otwarcia przeze mnie baru szybkiej obsługi nałożyło się wiele szczęśliwych okoliczności, wsparcie finansowe rodziców oraz bardzo preferencyjny kredyt udzielony przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne (polecam PTE dla początkujących i rozwijających się przedsiębiorców). Zaryzykowałem wiele i codziennie proszę o wsparcie Boga, aby mi pomagał dalej, tak jak do tej pory. Wiem, że łatwo nie będzie, ale nikt nie zdobędzie szczytu bez wysiłku, a ja nie mam ochoty tylko patrzeć na piękne góry. Już mam kolejne pomysły na nowe przedsięwzięcia i dywersyfikację swojej działalności.

 

- Dlaczego bar z potrawami tureckimi ?

 

To proste, ponieważ kebaby są bardzo dobre?! Tak poza tym zawsze wiedziałem, że handel jest jedną z najbardziej przyszłościowych branż. Poza tym, tak jak widać to po zachodnich rynkach przyszłość to usługi. Do tego ludzie zawsze będą musieli jeść i mimo ciągle trwającego kryzysu coraz częściej chodzą do restauracji i barów szybkiej obsługi. Dlaczego padło na kebab? Głównie ze względu na pozycję firmy Istanbul Döner Kebap i jej podejściu do klienta. Dla właściciela firmy, który jest Turkiem najważniejsza jest jedna sprawa ? wysoka jakość. Ważne jest to, aby starać się prowadzić swoją działalność na najwyższym poziomie, bo wtedy klient na pewno odwiedzi mnie kolejny raz, a na tym głównie mi zależy. Chciałbym, aby każdy chętnie do mnie wracał ze względu na dobre jedzenie i miłą obsługę.

 

Minęło już trochę czasu od otwarcia twojego baru, jak oceniasz ten pierwszy okres?

 

Był to czas rozwiązywania wielu problemów i dostosowywania się do tego, że pracuje się codziennie. Kebab jest otwarty poza ustawowymi świętami każdego dnia, od godzin porannych do późnego wieczora. Praca zaczyna się na kilka godzin przed otwarciem i rzadko kończy się przed 22.00. Do tego stworzenie dobrego zespołu wymaga pracy i czasu. Zaczynałem od trzech pracowników, a dzisiaj mam ich dziewięciu. Wiele satysfakcji i radości daje zatrudnianie ludzi, gdy widzi się ich zaangażowanie i chęć współpracy. Poza tym nigdy nie zapłaciłem i nie zapłacę za pracę ?najniższej krajowej? ? to sobie postawiłem za punkt honoru. Uważam że dzisiaj ?najniższa krajowa? powinna być jedynie punktem wyjścia do ustalania płacy za pracę. Największym problemem jest to, że często pracodawcy nie chcą dzielić się swoim zyskiem z pracownikami, a na nich głównie opiera się każda firma. Praca w kebabie nie jest łatwa, a każdy pracuje po to, aby zarobić pieniądze, a nie być klepanym po plecach. Staram się być dobrym szefem i przedsiębiorcą, ale wiem, że jeszcze dużo pracy przede mną.

 

- Życzymy powodzenia i w imieniu Macieja zapraszamy na kebab ? jest naprawdę dobry !

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/szota2013?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry