REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Wystawa fotografii Pauliny Bojarskiej

Data: 28 sierpnia 2013 autor: Dariusz Ligęza

?Zamknięci w świecie komunikacji wizualnej? to tytuł wystawy fotografii autorstwa Pauliny Bojarskiej, którą będzie można już wkrótce zobaczyć w kilku miejscach w Inowrocławiu. Na łamach naszego serwisu prezentujemy kilka przykładowych prac oraz wypowiedź jaką usłyszeliśmy od autorki na temat jej pasji.

 

Kiedy zaczęłaś robić samodzielnie zdjęcia ?

Od najmłodszych lat interesowała mnie fotografia. Pamiętam, że uwielbiałam oglądać albumy ze zdjęciami. Co prawda nigdy nie sądziłam, że może być to moja droga życiowa. Na studiach dopiero zobaczyłam, że fotografia jest niesamowitą sztuką, przez którą można wyrazić siebie, emocje oraz myśli. Jest dla mnie sposobem kontaktu z drugim człowiekiem, zwrócenia uwagi na różne problemy współczesnego świata.

 

Zatem fotografia jest twoją pasją ?

Tak myślę. W sztuce najłatwiej mi wyrazić się za pomocą fotografii. Mam mnóstwo pomysłów w głowie najczęściej inspirowanych różnymi fotografiami. Cieszę się, że mam możliwości by te pomysły realizować.

 

Jaki rodzaj fotografii jest Tobie najbliższy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ próbuję wszystkiego. Cały czas szukam, a możliwości jest niesamowicie dużo. W tym momencie najbliższa jest dla mnie fotografia konceptualna, czyli realizacja swoich autorskich pomysłów.

 

Jak powstał pomysł na sesję zdjęciową?

Inspiracją do pomysłu zrobienia gazetowych strojów były zdjęcia fotografa Christiano Tagliavini. Podczas tworzenia tych strojów, otoczona mnóstwem gazet czułam się strasznie przytłoczona nadmiarem artykułów i informacji. To wszystko sprowokowało mnie do rozwijania tego pomysłu i pokazania ludziom nadmiaru informacji medialnych.

 

Czujesz się zamknięta w świecie informacyjnego szumu?

Tak, czuję się przytłoczona, jednak nie uważam, że przekaz informacji na świecie jest zły, jedynie jego nadmiar jest szkodliwy. Zauważmy, że ludzie bez komunikacji wizualnej nie wiedzieliby jak żyć. Świat staje się taką jedną wielką reklamą. Chociażby idąc ulicą zawsze ktoś ?wciska? mi albo darmową gazetę albo ulotkę. Czasami zaczyna brakować przestrzeni do spokojnego życia.

 

Jak wyglądała praca nad tymi zdjęciami?

Na początku stworzyłam stroje. Była to ciężka praca, bo gazety są bardzo kruchym materiałem. Następnie zrobiłam tło. Na uczelni mamy do dyspozycji studio fotograficzne, w którym robiłam zdjęcia. W sumie wykonałam cztery sesje zdjęciowe. Za każdym razem przyszły inne osoby. Nie było możliwości poprawić już zrobionych zdjęć. Zależało mi by modelki prezentowały zwykłych ludzi, jak najbardziej naturalnych, takich jakich dotyka na co dzień komunikacja wizualna. Wbrew pozorom praca fotografa jest strasznie trudna. Trzeba myśleć o wszystkim równocześnie – o tym by ustawić dobrze światło, aparat, modelki, by stroje się dobrze układały. Było z tym mnóstwo pracy. Cieszę się, że udało mi się tego dokonać, bo praca nad zdjęciami w sumie trwała prawie semestr ? 5 miesięcy.

 

To twoja pierwsza wystawa?

Tak pierwsza. Dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Inicjatyw activeXtreme mam możliwość pokazać szerszemu gronu moją twórczość. To dla mnie ważne gdyż moja praca nie idzie do ?szuflady?. Wspólnie ustaliliśmy, że tematyka tej wystawy mocno kontrastuje z wolnością jakiej mogą doświadczyć uczestnicy zajęć w Parku Linowym i tam będzie można m.in. moje prace oglądać we wrześniu. Myślę, że zastanowienie się nad zniewoleniem informacjami jest ważne do czego nie tylko przed moimi zdjęciami wszystkich zachęcam.

 

 

Paulina Bojarska urodziła się w Inowrocławiu, jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Obecnie studiuje na drugim roku Architekturę Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wystawę Pauliny będzie można obejrzeć 30.08.2013 r. podczas TM Music Festival (Teatr Letni) oraz 1.09.2013 r. podczas Targów Młodych (Hala Widowiskowo ? Sportowa), od 2.09.2013 r. wystawa udostępniona będzie w Parku Linowym w Solankach.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z sesji zdjęciowej, które nie zostały umieszczone na wystawie ?Zamknięci w świecie komunikacji wizualnej?.

 

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/wystawa2013?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry