REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Wiesław Kilian o lotniczym jubileuszu i pasji latania

Data: 19 września 2013 autor: Tomasz Sibora

Swoją przygodę z aeroklubem rozpoczął w 1992 roku. Obserwował wówczas skoki pokazowe podczas różnych imprez masowych i postanowił zapisać się do sekcji spadochronowej. W czerwcu 1992 roku wykonał swój pierwszy skok z samolotu AN-2 na spadochronie desantowym. Do dzisiaj wykonał ich ponad 700. Zawodowo jest nauczycielem gimnazjalnym i licealnym. Uczy języka angielskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Obowiązki prezesa aeroklubu i jednocześnie instruktora spadochronowego zabierają mu wiele czasu, ale stara się go sprawiedliwie dzielić z obowiązkami zawodowymi oraz tymi domowymi. Nie zawsze w domu jest to odbierane najlepiej, ale jak mówi szczerze ?bliscy rozumieją, że jest to moja pasja i nikt nie jest w stanie mi tego zabrać?. O jubileuszu 80-lecia istnienia Aeroklubu Kujawskiego i pasji jaką jest latanie z Wiesławem Kilianem rozmawia Tomasz Sibora.

 

Jak długo jest Pan prezesem Aeroklubu Kujawskiego, na czym polega praca prezesa ?

 

Prezesem Aeroklubu Kujawskiego jestem od lutego 2013 roku. Nie jest to może staż bardzo długi, ale członkiem aeroklubu jestem już 21 lat.  W tym okresie pełniłem różne funkcje, także w zarządzie i komisji rewizyjnej. Do zadań prezesa należy przede wszystkim kierowanie i koordynowanie działań zarządu. Ten z kolei podejmuje uchwały w sprawach majątkowych oraz wszelkie inne związane z funkcjonowaniem aeroklubu. Tak naprawdę, podobnie jak w innych stowarzyszeniach,  zarząd na czele z prezesem pomiędzy walnymi zgromadzeniami jest najwyższą władzą w aeroklubie.

 

Ilu członków liczy klub, z czego się utrzymuje ?

 

Aeroklub Kujawski liczy 125 członków skupionych w 6 sekcjach specjalistycznych. Utrzymujemy się głownie ze składek, opłat za loty i skoki, ze szkoleń oraz dochodów z wynajmu i dzierżawy. Niestety od początku lat dziewięćdziesiątych państwo przestało dotować wprost aerokluby i te muszą sobie z tą sytuacją radzić na tyle, na ile potrafią.

 

Jakie sekcje działają w aeroklubie i jakimi osiągnięciami mogą się pochwalić zawodnicy ?

 

W naszym aeroklubie działają następujące sekcje: samolotowa, szybowcowa, spadochronowa, paralotniowa, modelarska i balonowa. W tym roku osiągnęliśmy kilka dobrych, a nawet bardzo dobrych wyników. Nasz zawodnik Jędrzej Skłodowski zdobył brązowy medal na Szybowcowych Mistrzostwach Świata w Argentynie. Nasza załoga balonowa na Światowych Mistrzostwach Balonowych w Lotaryngii zajęła 3 miejsce, a w Spadochronowych Mistrzostwach Polski nasi zawodnicy zdobyli złoty i brązowy medal.

 

Jakie są plany na przyszłość Pana jako prezesa i generalnie całej organizacji ?

 

Plany na przyszłość to przede wszystkim unowocześnianie sprzętu, rozwój infrastruktury lotniskowej oraz jeszcze większa liczba szkoleń lotniczych. Już w tym roku można było zauważyć, że dzieje się na Inowrocławskim niebie dużo więcej niż przez ostatnie lata. Więcej szybowców, samolotów, paralotni, modeli, spadochronów. Tą tendencję chcemy utrzymać i rozwinąć się jeszcze bardziej.

 

Czego można życzyć lotnikom w dniu tak wspaniałego jubileuszu 80 -lecia ?

Warto dodać, że jubileusz 80-lecia jaki właśnie obchodzimy jest związany z datą uroczystego otwarciem lotniska, które nastąpiło dniu 23 września 1933 r. Prace związane z jego budową trwały jednak już od 1929 r. Generalnie lotnikom życzy się tylu startów ile lądowań ale myślę, że warto też po prostu życzyć im dobrze i czasami przyjść do nas na lotnisko żeby popatrzeć, być może polecieć po raz pierwszy samolotem sportowym lub po prostu pożyć lotniczą atmosferą.

 

Bardzo dziękuję za rozmowę, życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy i oczywiście tyle lądowań ile startów.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/kilian2013?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry