Podsumowanie projektu z Gen. Wł. Sikorskim w tle
W środę 11 grudnia 2013 r. kilkanaście osób z inowrocławskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej uczestniczyło w spotkaniu, jakie odbyło się w Szkole Podstawowej w Parchaniu. Byli to wędrownicy, harcerze starsi i instruktorzy zaangażowani w realizację projektu, którego celem była ?Współpraca 1 Inowrocławskiego Hufca Harcerzy ZHR i Izby Pamięci Gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu?.
Środki na realizację projektu harcerze uzyskali w ramach grantu przyznanego w otwartym konkursie ofert przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dzięki dotacji w wysokości 5 800 złotych oraz środkom własnym w wysokości 650 zł udało się wykonać i zakupić kilka potrzebach do promocji i reklamy Parchania materiałów. Między innymi przygotowano specjalną wystawę wyklejoną na płytach PCV odpornych na czynniki atmosferyczne, opracowano i wydrukowano dwa rodzaje kalendarzy na 2014 r. oraz kilkaset pocztówek z wizerunkiem Gen. Władysława Sikorskiego.
W czasie spotkania uczestnicy nie tylko rozmawiali o zbiorach związanych z pobytem rodziny Sikorskich w Paraniu i planowanym uruchomieniu w ich byłym domu muzeum. Dyskutowano też o rozwoju harcerskiej grupy rekonstrukcyjnej i innych patriotycznych działaniach związanych z tradycjami niepodległościowymi – począwszy od Powstania Wielkopolskiego aż po okres tzw. żołnierzy wyklętych i konspiracji wojskowej w okresie stalinizmu. Ważnym elementem spotkania była także gra terenowa doskonaląca umiejętności maskowania się w nocy w lesie.
Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że Parchanie jest ważnym miejscem na mapie kulturowej i historycznej Kujaw Zachodnich i że chętnie będą tutaj wracać. Warto dodać, iż honory gospodarza i gościny użyczyła przybyłym na spotkanie Pani Barbara Kwiatkowska – dyrektor szkoły w Parchaniu i jednocześnie kustosz Izby Pamięci. Dzięki niej harcerze wcześniej otrzymali dostęp do materiałów historycznych, w tym głównie zdjęć, a w czasie spotkania mieli okazję zapoznać się z większością zbiorów, jakie znajdują się aktualnie w przyszkolnej Izbie Pamięci. Ze strony formalnej projekt nadzorował hufcowy podharcmistrz Włodzimierz Kozłowski, a od strony merytorycznej działania koordynował harcmistrz Tomasz Sibora.
Fot.: Dariusz Ligęza, Tomasz Sibora i Aleksandra Sibora
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.
The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/sikorski20132?kind=photo
was not found on this server. That’s all we know.