REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Akcja Paczka ? pomoc Polakom na Wschodzie

Data: 17 grudnia 2013 autor: Tomasz Sibora

Wczesnym rankiem 13 grudnia 2013 r. niemal 40 harcerek i harcerzy powyżej 15 roku życia oraz instruktorki i instruktorzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wyjechało autokarem spod hali sportowo-widowiskowej ?Łuczniczka? w Bydgoszczy w kierunku Graużyszek na Białorusi. Cel wyjazdu to pomoc Polakom na Wschodzie i dotarcie do najbardziej potrzebujących ze świąteczną paczką.

 

Na stronie internetowej ?Akcji Paczka? można przeczytać, że realizowany przez ZHR projekt jest jednym z wielu rodzajów służby podejmowanych przez ZHR na byłych Kresach Rzeczypospolitej. Z darów, które harcerze zbiorą w parafiach w Polsce przygotowywane są paczki, które następnie w okresie przedświątecznym zawożone są na Litwę, Łotwę, Białoruś i Ukrainę. Tam, we współpracy z miejscowymi harcerzami, bądź innymi polskimi organizacjami działającymi na danym terenie, harcerze z Polski osobiście roznoszą paczki do osób najbardziej potrzebujących ? starszych, chorych, rodzin wielodzietnych znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Harcerze trafiają również do polskich domów dziecka, gdzie organizują wigilie ze Świętym Mikołajem. Równie ważnym elementem części wyjazdowej jest program nastawiony na poznanie miejscowych harcerzy, Polaków, ich problemów i historii. Zawsze wykorzystując okazję pobytu na Kresach uczestnicy wyjazdu zwiedzają miejsca związane z polską historią, takie jak Grodno, Lwów, czy Wilno.

 

W przypadku harcerzy na co dzień działających w drużynach w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Toruniu i Ciechocinku był to już kolejny rok realizowanej służby za wschodnią granicą. Jak co roku harcerze w swoich środowiskach wcześniej organizowali zbiórki darów i pieniędzy, aby sfinansować elementy składowe paczki oraz pokryć koszty transportu. Warto dodać, że  Graużyszki (rejon oszmiański), dzięki wcześniejszym kontaktom instruktorów ZHR, nie jest miejscowością obcą dla niosących pomoc harcerzy. Na miejscu dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza ks. Pawła Pawlukiewicza z parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła przeprowadzono rozeznanie w celu wyłonienia osób najbardziej potrzebujących pomocy. Dzięki temu mamy pewność, że docieramy do właściwych  ludzi  ? mówią uczestnicy wyjazdu. Zarówno wcześniejsze akcje, jak i ta tegoroczna są potwierdzeniem stałej służby kujawsko-pomorskich harcerzy ZHR na rzecz Polaków mieszkających za wschodnią granicą. W przyszłym roku harcerze znów będą organizować kolejną paczkę i warto by coraz więcej ludzi poznało cel i mechanizm działania tego projektu. Z pewnością przodkowie wielu mieszkańców naszego regionu pochodzili z Kresów, a wiele rodzin ma wciąż tam swoich krewnych.

 

Warto wspomnieć, że również środowisko inowrocławskie ZHR miało swój mały wkład w organizację tegorocznej ?Akcji Paczka?. Harcerze starsi i członkowie koła przyjaciół harcerstwa byli czynnie zaangażowani w organizację koncertu – Joszko Brody z zespołem ?Dzieci z Brodą? oraz Marka Torzewskiego – jaki odbył się w 11 listopada 2013 r. w Bydgoszczy i podczas którego bydgoscy harcerze zbierali pieniądze do wystawionych puszek. Dzięki życzliwości artystów, którzy poparli ten projekt, oraz sprawnej akcji informacyjnej, udało się zebrać ponad 2,5 tys. złotych. W samym wyjeździe uczestniczyli instruktorzy i harcerze: podharcmistrz Włodzimierz Kozłowski, podharcmistrz Wojciech Smolak, ćwik Tomasz Pietrala i ćwik Oskar Remiasz.

 

Więcej o ?Akcji Paczka? można przeczytać na stronach www.akcjapaczka.pl oraz na www.facebook.com/akcjapaczka

 

Zdjęcia: podharcmistrz Robert Gębara

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/paczka2013?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry