REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Powrót dowódcy

Data: 29 grudnia 2013 autor: Tomasz Sibora

W tym roku uroczystości związane z przebiegiem Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Inowrocławiu nieco wcześniej niż zwykle, bo w dzień wybuchu powstania, tj. 27 grudnia. Przybrały one szczególny charakter ze względu na przeniesienie prochów głównego autora działań powstańczych w Wschodniej Wielkopolsce i na Kujawach Zachodnich, kapitana Pawła Cymsa – z dotychczasowego miejsca spoczynku w Bystrej (w Beskidzie Śląskim) do Akropolu Bohaterów na gnieźnieńskim cmentarzu św. Piotra.
Istotnym punktem na trasie eksporty szczątków Pawła Cymsa był Inowrocław, gdzie właśnie 27 grudnia br. o godzinie 11.00 w Bazylice Mniejszej Imienia NMP odprawiona została msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich oraz śp. kapitana Pawła Cymsa, który symbolicznie ?powrócił? po latach na ziemie, które zdobywał na przełomie 1918 i 1919 roku. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Leszek Kaczmarek, a kazanie wygłosił proboszcz miejscowej parafii ks. Dariusz Żochowski.
Po zakończeniu mszy św. trumnę ze szczątkami Dowódcy Powstania Wielkopolskiego przeniesiono pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna z udziałem kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław, pocztów sztandarowych, delegacji władz samorządowych, wojska oraz różnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Obecni byli min. członkowie grup rekonstrukcyjnych w mundurach powstańczych z Gniezna, Inowrocławia i Bydgoszczy. Do licznie zgromadzonych mieszkańców przemawiał prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Po zakończonej manifestacji trumna kapitana Cymsa przewieziona została do Gniezna, gdzie na godziny wieczorne zaplanowano uroczystości związane z pochówkiem doczesnych szczątek. Uroczystością gnieźnieńskim przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Organizatorami inowrocławskich uroczystości było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Prezydent Miasta Inowrocławia i Dowódca Garnizonu Inowrocław.

 

 

O historii działań powstańczych prowadzonych przez ppor. Pawła Cymsa oraz jego życiorys można przeczytać w wcześniejszych artykułach zamieszczonych w serwisie.

http://kujawyzachodnie.pl/2013/07/19/1023/#more-1023

http://kujawyzachodnie.pl/2013/07/07/kpt-pawel-cyms/#more-997

 

 

Zdjęcia w czasie uroczystości 27 grudnia br. wykonał Tomasz Sibora.

 

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/cyms20132?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry