REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Wyjątkowe miejsce, wyjątkowy bal

Data: 26 stycznia 2014 autor: Tomasz Sibora

Już po raz piąty instruktorki i instruktorzy harcerscy działający w strukturach Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZHR świętowali rocznicę odzyskania niepodległości w formie uroczystego balu, który odbył się 25 stycznia 2014 r. w Inowrocławiu.

 

Bal w swej stylistyce nawiązywał do wydarzeń sprzed 95 lat, kiedy to powstańcy wielkopolscy na czele z 24-letnim byłym podporucznikiem pruskiej armii Pawłem Cymsem wyzwolili Inowrocław spod panowania niemieckiego. Organizatorzy zadbali o wiele szczegółów mających przybliżyć przybyłym gościom mroźne styczniowe dni 1919 r. Przede wszystkim bal zorganizowano w budynku pamiętającym czasy powstania, bo w zbudowanej w 1893 roku szkole św. Wojciecha ? dzisiejszym Gimnazjum nr 1. Zamieniona na salę balową aula szkoły posiada pęknie odrestaurowany zabytkowy witraż z wizerunkiem herbu miasta z 1919 r., a w bezpośrednim jej sąsiedztwie urządzona jest Izba Pamięci oraz Wychowania Patriotycznego w całości poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu.

 

Podczas zabaw tanecznych i muzycznych pląsów w rytmach najróżniejszej muzyki, w tym tej z lat dwudziestych, uczestnicy mieli okazję oglądać stare fotografie nawiązujące do historii Inowrocławia początku XX w. oraz przebiegu powstania. Atmosferę tamtych lat – obok starych murów, prezentowanych zdjęć i muzyki – tworzyły również, nawiązujące do epoki, stroje uczestników balu. W trakcie zabawy zorganizowany został także quiz wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim z cennymi nagrodami książkowymi.

 

Wszyscy uczestnicy balu byli niezwykle zadowoleni z tego radosnego spotkania i możliwości przeżycia lekcji historii i patriotyzmu w tak niezwykle atrakcyjny sposób. Organizatorzy oraz goście z wdzięcznością podkreślają miłe i przyjazne przyjęcie z strony  dyrektora Gimnazjum nr 1 im. Św. Wojciecha Pani Hanny Pietrzak oraz opiekunki Izby Pamięci i nauczycielki tejże szkoły Pani Teresy Świercz.

 

W całym przedsięwzięciu wzięło udział nieco ponad czterdzieści osób. Opisane wydarzenie wiernie pokazują niżej zamieszczone zdjęcia.

 

Tekst: Tomasz Sibora, korekta: Paulina Kozłowska, zdjęcia: Mateusz Szymczak; zdjęcie archiwalne pochodzi z około 1920 r.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/bal2014?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry