REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Turystyka i leczenie

Data: 31 lipca 2014 autor: Tomasz Sibora

Lato sprzyja podróżom ? to prawda wszystkim znana. Dodatkowo coraz więcej osób szuka okazji aby swoje letnie wędrówki połączyć z możliwością leczenia. Temu służy coraz bardziej popularna od wielu lat idea rozwoju turystyki uzdrowiskowej.

Połączenie zwiedzania atrakcji turystycznych i możliwości leczenia najlepiej organizują i oferują gminy uzdrowiskowe. Tak też dzieje się w kujawskim zdroju, gdzie od kilku lat oferta letniego wypoczynku jest coraz bardziej interesująca. Powstają nowe pensjonaty, hotele i sanatoria. Coraz bardziej przemyślana jest oferta wycieczek krajoznawczych po okolicy oraz co najważniejsze oferta leczniczych zabiegów i kuracji.

Warto pamiętać i przypominać, że rozwój każdego uzdrowiska jest możliwy dzięki posiadanym surowcom leczniczym i ich niepowtarzalnym właściwością. W naszym przypadku są to wody wysokozmineralizowane i lecznicze. Ich posiadanie i eksploatowanie warunkuje formalne istnienie uzdrowiska  i daje przedsiębiorcom możliwości inwestowania w tej dziedzinie gospodarki – bo turystyka uzdrowiskowa jest niewątpliwie również ważną dziedziną rozwoju gospodarczego.

Być może nie każdy turysta ? kuracjusz zwraca uwagę na właściwości lecznicze występujących w naszym uzdrowisku wód, ale z pewnością jest wielu takich dla których może być to elementem decydującym o wyborze właśnie kujawskiego zdroju jako miejsca docelowego letniego wypoczynku. Przypomnijmy zatem jakie właściwości mają nasze inowrocławskie wody.

 

Naturalna woda mineralna ?Inowrocławianka? wydobywana jest ze studni  – nr 2.                               

?Inowrocławianka? jest  wodą wysokozmineralizowaną,  zawierającą 1 658,42 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych, głównie są to chlorki  i wodorowęglany sodu, wapnia i magnezu. Woda wydobywana jest ze studni zlokalizowanej  w pobliżu  Zakładu Produkcji Wód  przy ulicy S. Ranusa 25 w Inowrocławiu, gdzie prowadzony jest proces butelkowania  w opakowania jednostkowe.

?Inowrocławiankę? można nabyć butelkowaną gazowaną i niegazowaną w:

- Pijalni Wód w Parku Solankowym,

- punktach gastronomicznych zlokalizowanych w niektórych sanatoriach uzdrowiskowych,

- sklepach zaopatrywanych przez hurtownie współpracujące z PWiK Sp. z o.o.,

- Inowrocławskiej Termie,

- oraz w ilościach hurtowych w budynku rozlewni przy u. S. Ranusa 25.

Aktualnie prowadzone są działania marketingowe mające na celu dotarcie do szerszej grupy konsumentów.

Ocena i kwalifikacja rodzajowa wody została dokonana 2 listopada 2010 r. przez Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu.

 

Mineralna woda lecznicza ?Jadwiga?, wydobywa jest ze studni ?Źródło Królowej Jadwigi?, złoże Inowrocław I.

Woda ?Jadwiga? należy do grupy wód wysokozmineralizowanych, chlorkowo-sodowo-wapniowych i zawierająca 2 878,68 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych, przeznaczona do kuracji pitnej. Czynnikiem mającym wpływ na procesy fizjologiczne przy doustnym – kuracyjnym podaniu tego typu wody jest dominująca w niej zawartość chlorku sodu oraz wapnia.

Woda  lecznicza wydobywana jest w pobliżu Zakładu Produkcji Wód zlokalizowanego przy ulicy S. Ranusa 25 w Inowrocławiu.

Jadwigę można nabyć w kubeczku lub ?pijałce? w Pijalni Wód w Parku Solankowym.

Świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wydał 30 lipiec 2010 r. Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu.

 

Mineralna woda lecznicza ?Solannowa?  wydobywa jest ze studni ?Źródło Solankowe?, złoże ?Inowrocław II?, o głębokości 507 m, zlokalizowanej w samym sercu parku solankowego. Zawiera stabilny skład, 12 916,5 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych i jest zakwalifikowana jako woda  mineralna  chlorkowo ? sodowo, siarczkowa. Jest to woda  hipotremalna,  dlatego stosowana jest do kąpieli w Inowrocławskiej Termie zlokalizowanej przy ulicy Świętokrzyskiej. Temperatura w basenie waha się od 28 do 31 stopni C.

Po szeregu przeprowadzonych badaniach fizykochemicznych i mikrobiologicznych status tej wody leczniczej określił w dniu 12 sierpnia 2010 r. Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu.

 

Woda do tężni solankowej i kąpieli prowadzonych przez inowrocławskie zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, podobnie jako do basenu termalnego, również pochodzi z odwiertu ?Źródło Solankowe?.

 

Warto wspomnieć, że podczas tegorocznej edycji Inowrocławskiej Wystawy Gospodarczej, woda Inowrocławianka otrzymały główny laur w postaci tytułu ?Produkt Roku?.

 

Ponadto w uzdrowisku stosuje się również do celów leczniczych peloidy.

Peloid (borowina) ? wydobywana ze złoża Wojdal V w gminie Pakość stosowana jest do okładów i kąpieli całkowitych przez niektóre zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Posiada świadectwo wydane przez PZH w 2008 r. potwierdzające właściwości lecznicze.

 

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/woda2014?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry