Turystyka i leczenie
Lato sprzyja podróżom ? to prawda wszystkim znana. Dodatkowo coraz więcej osób szuka okazji aby swoje letnie wędrówki połączyć z możliwością leczenia. Temu służy coraz bardziej popularna od wielu lat idea rozwoju turystyki uzdrowiskowej.
Połączenie zwiedzania atrakcji turystycznych i możliwości leczenia najlepiej organizują i oferują gminy uzdrowiskowe. Tak też dzieje się w kujawskim zdroju, gdzie od kilku lat oferta letniego wypoczynku jest coraz bardziej interesująca. Powstają nowe pensjonaty, hotele i sanatoria. Coraz bardziej przemyślana jest oferta wycieczek krajoznawczych po okolicy oraz co najważniejsze oferta leczniczych zabiegów i kuracji.
Warto pamiętać i przypominać, że rozwój każdego uzdrowiska jest możliwy dzięki posiadanym surowcom leczniczym i ich niepowtarzalnym właściwością. W naszym przypadku są to wody wysokozmineralizowane i lecznicze. Ich posiadanie i eksploatowanie warunkuje formalne istnienie uzdrowiska i daje przedsiębiorcom możliwości inwestowania w tej dziedzinie gospodarki – bo turystyka uzdrowiskowa jest niewątpliwie również ważną dziedziną rozwoju gospodarczego.
Być może nie każdy turysta ? kuracjusz zwraca uwagę na właściwości lecznicze występujących w naszym uzdrowisku wód, ale z pewnością jest wielu takich dla których może być to elementem decydującym o wyborze właśnie kujawskiego zdroju jako miejsca docelowego letniego wypoczynku. Przypomnijmy zatem jakie właściwości mają nasze inowrocławskie wody.
Naturalna woda mineralna ?Inowrocławianka? wydobywana jest ze studni – nr 2.
?Inowrocławianka? jest wodą wysokozmineralizowaną, zawierającą 1 658,42 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych, głównie są to chlorki i wodorowęglany sodu, wapnia i magnezu. Woda wydobywana jest ze studni zlokalizowanej w pobliżu Zakładu Produkcji Wód przy ulicy S. Ranusa 25 w Inowrocławiu, gdzie prowadzony jest proces butelkowania w opakowania jednostkowe.
?Inowrocławiankę? można nabyć butelkowaną gazowaną i niegazowaną w:
- Pijalni Wód w Parku Solankowym,
- punktach gastronomicznych zlokalizowanych w niektórych sanatoriach uzdrowiskowych,
- sklepach zaopatrywanych przez hurtownie współpracujące z PWiK Sp. z o.o.,
- Inowrocławskiej Termie,
- oraz w ilościach hurtowych w budynku rozlewni przy u. S. Ranusa 25.
Aktualnie prowadzone są działania marketingowe mające na celu dotarcie do szerszej grupy konsumentów.
Ocena i kwalifikacja rodzajowa wody została dokonana 2 listopada 2010 r. przez Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu.
Mineralna woda lecznicza ?Jadwiga?, wydobywa jest ze studni ?Źródło Królowej Jadwigi?, złoże Inowrocław I.
Woda ?Jadwiga? należy do grupy wód wysokozmineralizowanych, chlorkowo-sodowo-wapniowych i zawierająca 2 878,68 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych, przeznaczona do kuracji pitnej. Czynnikiem mającym wpływ na procesy fizjologiczne przy doustnym – kuracyjnym podaniu tego typu wody jest dominująca w niej zawartość chlorku sodu oraz wapnia.
Woda lecznicza wydobywana jest w pobliżu Zakładu Produkcji Wód zlokalizowanego przy ulicy S. Ranusa 25 w Inowrocławiu.
Jadwigę można nabyć w kubeczku lub ?pijałce? w Pijalni Wód w Parku Solankowym.
Świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze wydał 30 lipiec 2010 r. Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu.
Mineralna woda lecznicza ?Solannowa? wydobywa jest ze studni ?Źródło Solankowe?, złoże ?Inowrocław II?, o głębokości 507 m, zlokalizowanej w samym sercu parku solankowego. Zawiera stabilny skład, 12 916,5 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych i jest zakwalifikowana jako woda mineralna chlorkowo ? sodowo, siarczkowa. Jest to woda hipotremalna, dlatego stosowana jest do kąpieli w Inowrocławskiej Termie zlokalizowanej przy ulicy Świętokrzyskiej. Temperatura w basenie waha się od 28 do 31 stopni C.
Po szeregu przeprowadzonych badaniach fizykochemicznych i mikrobiologicznych status tej wody leczniczej określił w dniu 12 sierpnia 2010 r. Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu.
Woda do tężni solankowej i kąpieli prowadzonych przez inowrocławskie zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, podobnie jako do basenu termalnego, również pochodzi z odwiertu ?Źródło Solankowe?.
Warto wspomnieć, że podczas tegorocznej edycji Inowrocławskiej Wystawy Gospodarczej, woda Inowrocławianka otrzymały główny laur w postaci tytułu ?Produkt Roku?.
Ponadto w uzdrowisku stosuje się również do celów leczniczych peloidy.
Peloid (borowina) ? wydobywana ze złoża Wojdal V w gminie Pakość stosowana jest do okładów i kąpieli całkowitych przez niektóre zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Posiada świadectwo wydane przez PZH w 2008 r. potwierdzające właściwości lecznicze.
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.
The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/woda2014?kind=photo
was not found on this server. That’s all we know.