REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Harcerska przystań nad Notecią

Data: 28 września 2014 autor: Tomasz Sibora

27 września 2014 r. o godz. 11.00 dokonano uroczystego podniesienia na maszt biało-czerwonej flagi w nowo powstałej Przystani Kajakowo-Żeglarskiej ZHR w Inowrocławiu-Mątwach. Wydarzenie to zakończyło kilkuletnie starania instruktorów i instruktorek harcerskich o własną siedzibę w mieście na skraju którego przebiega rzeka Noteć. Marzenie o własnej siedzibie okazało się rzeczywistością po 25 latach od chwili powołania do życia pierwszych niezależnych drużyn harcerskich po przełomie roku 1989. Sprawy związane z nową harcówką nabrały dynamizmu w roku 2012, kiedy to miasto zdecydowało się sprzedać z 99-procentową bonifikatą zrujnowany budynek wybudowany w 1905 r. w pobliżu rzeki i dróg krajowych nr 25 i 15. W tym samym czasie udało się uzyskać dofinansowanie ze środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego w wysokości 650 tys. zł. Prace ruszyły wiosną 2014 r., aby po kilku miesiącach zakończyć się sukcesem w postaci odnowionego budynku przystosowanego do działań harcerskich. W budynku, który składa się z dwóch kondygnacji, każda po180 m2, zlokalizowane są magazyny, sanitariaty, kuchnia, izby harcerek i harcerzy, sala kominkowa oraz pokój gościnny. Istniejące piwnice oraz strych mają charakter nieużytkowy.

Dla kronikarskiego porządku trzeba wspomnieć, że podczas otwarcia było obecnych ponad 200 osób, byli to zarówno licznie przybyli członkowie ZHR z całego okręgu kujawsko ? pomorskiego, jak również rodzice, sympatycy i goście honorowi. Otwarcia dokonali wspólnie Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza, Wicemarszałek Samorządu Województwa Dariusz Kurzawa oraz w imieniu Naczelnictwa ZHR hm. Renata Adrian-Cieślak. Pełnomocnikiem ZHR zajmującym się całością inwestycji był hm. Tomasz Sibora przy wydatnej pomocy całego zarządu okręgu oraz instruktorek i instruktorów, harcerzy starszych i członków Koła Przyjaciół Harcerstwa w Inowrocławiu. Choć nowych lokatorów budynku – z widoczną ?duszą?, ?klimatem?  i ?historią? – czeka obecnie jeszcze przeprowadzka z dotychczasowych wynajmowanych lokali oraz prace porządkowe, to już teraz wiadomo, że będzie to miejsce przyciągające wielu ludzi w Inowrocławiu ale pewnie też członków ZHR z innych miast. Pewnym jest również że budynek przy obecnym adresie Poznańska 384 jest jednym z nielicznych nieruchomości będących w posiadaniu ZHR tak dobrze przystosowana do celów pracy wychowawczej.

 

Więcej informacji o otwarciu i nowej przystani nad Notecią można przeczytać na stronie www.facebook.com/zhrinowroclaw

 

Za udostępnienie zdjęć do galerii dziękujemy Maciejowi Eich z serwisu einowroclaw.pl oraz Dariuszowi Nawrockiemu z Gazety Pomorskiej.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/przystan2014?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry