REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Harcerska rekonstrukcja

Data: 28 grudnia 2014 autor: Tomasz Sibora

W dniu 27 grudnia br. (sobota), o godz. 11.00, na terenie Przystani Kajakowo ? Żeglarskiej ZHR w Inowrocławiu ? Mątwach oraz na terenie zlokalizowanym w jej sąsiedztwie została zorganizowana rekonstrukcja wydarzeń nawiązujących do wybuchu Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918 r. W rekonstrukcji wzięło udział 19 umundurowanych żołnierzy, w tym czterech prusaków i dwie sanitariuszki ? na co dzień wędrowników i instruktorów z Inowrocławia i Bydgoszczy. Wymyślona fabuła polegała na zdobywaniu urzędu pocztowego. Powstańcy używali broni palnej na tzw. ślepe naboje.

Bezpośrednio po rekonstrukcji – dla harcerzy i uczniów szkół z którymi współpracuje ZHR ? odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. Osoby nie zrzeszone mogły spróbować swoich umiejętności strzelając z gazowej repliki pistoletu Parabellum.

W budynku Przystani można było również zobaczyć pokaz slajdów z widokami Inowrocławia z przełomu XIX i XX w. oraz zdjęcia z okresu powstania wielkopolskiego, w tym przebieg powstańczego marszu ppor. Pawła Cymsa oraz schemat bitwy o Inowrocław jaka rozegrała się 6 stycznia 1919 r.

W sumie wydarzenie to bezpośrednio w terenie obejrzało około 50 osób. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe był to niewątpliwie pozytywny akcent. Odczuwalna temperatura tego dnia wahała się w okolicach 9 stopni Celsjusza na minusie. Dodatkowo reportaże zdjęciowe w Internecie i w telewizji można było zobaczyć w wielu serwisach lokalnych i regionalnych, w tym w telewizji publicznej i serwisie onet.pl.

Jak podkreślają organizatorzy, obecna rekonstrukcja nad Notecią, to tylko jeden z elementów przygotowań do zbliżających się uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania na terenie Kujawach Zachodnich i samego Inowrocławia. Przed harcerskimi rekonstruktorami jest jeszcze sporo pracy i wysiłku aby w 2019 roku przygotować pokaz oparty o rzeczywiste wydarzenia, miejsca i jak najbardziej precyzyjnie dobrane stroje. Co nie jest niestety takie proste biorąc pod uwagę, że instruktorzy harcerscy w ZHR swoje zainteresowania historyczne muszą pogodzić z nauką, pracą zawodową i obowiązkami rodzinnymi.

Miejmy nadzieję, że w tym działaniu znajdą wielu sprzymierzeńców i wsparcie finansowe dla swoich planów. Sobotnia prezentacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem i harcerze otrzymali wiele słów zachęty do dalszej pracy nad wzmocnieniem swojej grupy. Warto wspomnieć również, choćby dla kronikarskiego obowiązku, że tegoroczna rekonstrukcja była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Osobami odpowiedzialnymi  za to wydarzenie byli instruktorzy: hm. Witold Szady, phm.  Witold Dobrzyński, phm. Włodziemirz Kozłowski, ćw. Tomasz Pietrala i piszący te słowa hm. Tomasz Sibora.

Poniżej zaprezentowane zdjęcia wykonał Tomasz Sibora, a zdjęcia i montaż filmu przygotował Dariusz Ligęza.

 

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/matwy2014?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry