REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Harcerskie obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Data: 25 stycznia 2015 autor: Tomasz Sibora

Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej od kilku lat aktywnie włączają się we wszelkie inicjatywy związane z upamiętnieniem powstańczego zrywu z 1919 r. Jest to jeden z nielicznych w polskiej historii zryw niepodległościowy zakończony sukcesem, a w dodatku w jego działania bardzo licznie i aktywnie włączyli się mieszkańcy Kujaw Zachodnich -m.in. formułując w styczniu 1919 r. dwa pułki grenadierów dające zaczątek słynnego 59 pułku piechoty.

W ocenie harcerzy wiedza dotycząca przebiegu powstania na terenie Kujaw Zachodnich jest bardzo mała  wśród współczesnych mieszkańców, w tym przede wszystkim wśród młodzieży. Dlatego zbliżająca się setna rocznica to okazja, by właśnie dla dzieci i młodzieży przygotować najwięcej aktywnych form aktywności dla uczczenia tego wydarzenia.

W tym roku członkowie inowrocławskiego ZHR  w ramach inowrocławsko-bydgoskiej harcerskiej grupy rekonstrukcyjnej przygotowali rekonstrukcję zdobywania urzędu pocztowego, za który posłużyła Przystań Kajakowo-Żeglarską nad Notecią. Impreza była szeroko prezentowana w mediach regionalnych i miejskich. Zainteresowanym harcerze polecają m.in. film.

Po inscenizacji zdobycia poczty licznie zgromadzeni mieszkańcy Inowrocławia mieli możliwość obejrzenia wystawy o Inowrocławiu na przestrzeni XIX i XX w. oraz o powstańczym marszu ppor. Pawła Cymsa zaprezentowanej w sali kominkowej przystani. Imprezie towarzyszył turniej strzelecki, który mimo mroźnej pogody cieszył się dużą popularnością. Ogrzać można było się przy przygotowanej przez harcerki herbacie oraz przy ognisku.

Poniżej podajemy wyniki turnieju:

 

Zmagania drużynowe:

1 miejsce- 55 pkt
Drużyna C, skład:
Ania Trojanowska- 7 pkt
Jacek Czarnolewski- 21 pkt
Robert Ziętara- 27 pkt

 

2 miejsce- 38 pkt
Drużyna G
, skład:
Stanisław Sibora- 12 pkt
Ignacy Orłowski- 14 pkt
Krzysztof Kozłowski- 12 pkt


3 miejsce- 37 pkt
Drużyna B
, skład:
Miłosz Zieliński- 13 pkt
Szymon Głodek- 9 pkt
Maciej Korsakowski- 15 pkt

 

4 miejsce- 31,5 pkt
Drużyna E,
skład:
Dariusz Kowalik- 21 pkt
Agata Kowalik- 1,5 pkt
Agnieszka Kowalik- 9 pkt

 

5 miejsce- 21 pkt
Drużyna D
, skład:
Julka Korsakowska- 9 pkt
Paweł Ossowski- 4 pkt
Aleksander Woźniak- 8 pkt

 

6 miejsce- 21 pkt
Drużyna A
, skład:
Ewa Dyrda- 11,5 pkt
Tosia Dyrda- 0 pkt
Maciej Gryka- 9,5 pkt

 

7 miejsce ? 11,5 pkt
Drużyna F
, skład:
Kamil Ziółkowski- 4 pkt
Bartosz Polewski- 7,5 pkt
Kacper Maciejczak- 0 pkt

 

Punktacja indywidualna (podium):
1. Robert Ziętara- 27 pkt
2. Dariusz Kowalik, Jacek Czarnolewski- 21 pkt
3. Maciej Korsakowski- 15 pkt

 

Kilka dni później,  trzech wędrowników (harcerzy po 15 roku życia) wyruszyło w zimowy rajd, aby podobnie jak oddział ppor. Pawła Cymsa sprawdzić warunki marszu w nocy i podczas mrozu. Próba to nosi nazwę ?Dromader” i polega na przejściu100 kmw ciągu 48 godzin. Tym razem przejście to udało się tylko jednej osobie. Natomiast w nocy z 2 na 3 stycznia br. kolejnych 8 śmiałków (instruktorów i wędrowników) z Bydgoszczy i Inowrocławia w lesie balczewskim nocowało w otwartym terenie w namiotach przy ognisku i bardzo silnym wietrze. Przy gorącej herbacie podawanej z kociołka niczym 96 lat temu, uczestnicy biwaku śpiewali pieśni patriotyczne i wysłuchali gawędy powstańczej.

 

5 stycznia 4 druhów w mundurach powstańczych uczestniczyło również w miejskich obchodach rocznicy powstania, które miały charakter uroczystego apelu przy pomniku. Zakończenie tegorocznych obchodów harcerze zaplanowali na przystani, gdzie zwyczajem z lat ubiegłych odbyła się 24 stycznia ?potańcówka powstańcza” stylizowana na lata 20-te XX wieku, podobnie jak ubiegłoroczny Bal Niepodległościowy.

 

Warto dodać, że z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego inowrocławskie środowisko ZHR wydało pamiątkowy kalendarz z hasłem ?Potrafimy zwyciężać, jesteśmy dumni z postania, warto zostać jednym z nas !”. Wszystkie grudniowe działania harcerzy zostały sfinansowana w całości ze środków własnych oraz dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Następne obchody już za rok i harcerze już planują kolejne atrakcje.

 

Komunikat przygotowali: Tomasz Pietrala, Paulina Kozłowska i Tomasz Sibora.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry