REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Fundacyjny UTW ? miejsce spotkań seniorów z pasją

Data: 06 lutego 2015 autor: Tomasz Sibora

W październiku ubiegłego roku Fundacja Ekspert ? Kujawy wraz z Wyższą Szkołą Pedagogiczno ? Techniczną w Koninie powołała do życia Uniwersytet III Wieku. Fundacja założyła sobie ambitny plan stworzenia miejsca spotkań dla seniorów z pasją i dokłada wszelkich starań, żeby wywiązać się ze złożonych obietnic.

Oferta UTW od samego początku była niezwykle atrakcyjna, obejmując wiele form wsparcia. Do chwili obecnej do UTW przystąpiło około 150 seniorów, dla których zrealizowano osiem wykładów ogólnorozwojowych z wielu dziedzin nauki, m. in. z socjologii, psychologii, fizyki oraz historii. Do końca roku akademickiego przewidziano jeszcze kilkanaście wykładów, m. in z zakresu prawa, genetyki, informatyki i promocji zdrowia. Uniwersytet III Wieku Fundacji Ekspert ? Kujawy nie ograniczył się jednak tylko do realizacji zajęć dydaktycznych. Jak wiadomo, jednym z celów UTW jest integracja grupy społecznej seniorów, co UTW Fundacji Ekspert – Kujawy udaje się znakomicie.

? Przy przekształcaniu naszej Akademii Seniora, która zresztą funkcjonowała z powodzeniem przez 7 lat, w Uniwersytet III Wieku, zależało nam, aby nasz UTW nie był tylko instytucją i pomieszczeniami. Zależało nam, żeby powstała społeczność złożona z ludzi z pasją. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nam się to udało ? mówi Jolanta Woźnica, Dyrektor Fundacji Ekspert ? Kujawy.

- Nasi seniorzy każdego dnia pokazują, że są pełni pasji i chęci do działania, biorąc udział w sekcjach fakultatywnych, w tym: komputerowej, językowej, psycho ? społecznej, rękodzielniczej, kulturalno ? historycznej, rozwijającej pamięć, kulinarnej, kreowania wizerunku, gimnastycznej czy tanecznej. Co ważne, seniorzy dowodzą również, jak ważna dla nich jest integracja, biorąc udział w zabawach tanecznych, koncertach i spotkaniach okolicznościowych. To z ich inicjatywy powstał uniwersytecki Klub Seniora, w ramach którego seniorzy spotykają się by słuchać muzyki, czytać wspólnie poezję, przygotowywać spektakle teatralno ? kabaretowe, albo po prostu porozmawiać przy dobrej kawie. A to wszystko w rodzinnej atmosferze, o co dbam osobiście ? dodaje z kolei Dorota Rąblewska, kierownik UTW.

Seniorzy korzystają z możliwości wspólnych wyjazdów do kina, opery, a także wyjazdów turystyczno ? integracyjnych. Póki co UTW zorganizował dla swoich słuchaczy dwa wyjścia do kina i 3 wyjazdy do Opery. W marcu na seniorów czeka kolejny wyjazd do opery. Poza tym UTW rusza w Polskę ? w marcu zaplanowano siedmiodniowy wyjazd do Karpacza, w maju dwudniowy wyjazd do Chomiąży Szlacheckiej, a we wrześniu dziesięciodniowy wyjazd do Zakopanego.

A jak wyglądają dalsze plany UTW?

- Zamierzamy nie tylko rozwijać nasz inowrocławski UTW. Pragniemy otworzyć dwie filie UTW: w Dąbrowie Biskupiej oraz w Żninie.  Piszemy również wiele projektów, dzięki którym moglibyśmy pozyskać dotacje na jeszcze ciekawsze działania na rzecz seniorów. Czas zweryfikuje nasze zamierzenia, ale jesteśmy dobrej myśli ? mówi Jolanta Woźnica.

- Widząc, że na każdym z wykładów utrzymuje się frekwencja bliska 70 osób, obserwując zaangażowanie i pasję seniorów, a także ich wdzięczność za to, że mogą spędzić produktywnie czas, czujemy się tym bardziej zmotywowani do działania i z pewnością będziemy dokładać wszelkich starań, żeby czuli się u nas jak w domu -  dodaje Dorota Rąblewska.

Uniwersytet III Wieku Fundacji Ekspert ? Kujawy przy Wyższej Szkole Pedagogiczno ? Technicznej w Koninie cały czas zachęca seniorów do wstąpienia w szeregi słuchaczy. Informacje można pozyskać w siedzibie UTW ? Fundacja Ekspert ? Kujawy, Inowrocław, ,ul. Dworcowa 65, telefonicznie pod nr: 516 213 408, bądź ze strony internetowej: www.utw.ekspert-kujawy.pl.

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/porozumienie2014?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry