REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Inowrocław ? miasto nad Notecią

Data: 29 czerwca 2015 autor: Tomasz Sibora

Mątwy to podmiejska dzielnica Inowrocławia. Dawniej była to wieś położona na prawym brzegu rzeki Noteć, na odcinku od Szarleja do Pakości zwanej Mątwą. W źródłach pisanych pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z 9 kwietnia 1193 r., kiedy to papież Celestyn III bullą zatwierdził nadanie klasztorowi w Strzelnie dochodów z mostu na Noteci i karczmy w Mątwach. Około przełomu XII i XIII w. Mątwy stanowiły własność konwentu cystersów w Łeknie. Od 1231 r. były ponownie własnością książęcą, a następnie królewską. Prawdopodobnie w XV stuleciu doszło do podziału Mątew na dwie części ? królewską i szlachecką. Stan ten utrzymał się do rozbiorów.

 

Na terenie wsi 6 lipca 1666 r., rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami króla Jana Kazimierza przeprawiającymi się Notecią od strony Kruszy, a uderzającymi od Szymborza rokoszanami Jerzego Lubomirskiego.

 

W XIX w. Mątwy były senną, cichą i niewielką osadą. Powolny rozwój zaczął następować w 2. połowie XIX stulecia. W 1879 r. zbudowano tutaj cukrownię (jakiś czas pracował w niej ojciec Jana Kasprowicza ? Piotr). Do dziś zachowało się kilka budynków tego starego zakładu. W latach 1881-1882 podbudowano fabrykę sody (Chemische Fabrik Montwy ? Robert Suermondt u. Co.). Obecnie nosi ona nazwę Soda Polska Ciech S.A. i jest to jeden z największych zakładów w regionie. Wraz z powstaniem cukrowni i zakładów sodowych na rzece zaczęły pojawiać się barki transportowe, doprowadzono tutaj też tory kolejowe z Inowrocławia oraz zbudowano linie kolejki wąskotorowej.

 

Główną oś dawnej robotniczej dzielnicy miasta stanowi ulica Poznańska, wytyczona w latach 80. XIX stulecia. Jej południowy kraniec od Kanału Noteckiego, stanowiącego jednocześnie granicę administracyjną Inowrocławia, zajmują wspomnienie już zakłady sodowe.

 

Obiekty cukrowni i sodowni wraz z budynkami mieszkalnymi jako całość podlegają ochronie konserwatorskiej, podobnej ochronie podlega dworzec kolejowy Inowrocław ? Mątwy zlokalizowany po zachodniej stronie ulicy Staropoznańskiej, pod numerem 294. Budynek ten wzniesiono w 1889 r. Kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej zbudowano w latach 1930-1931.

 

Od początku lat 20. XX w. powstawały też różne inicjatywy związane z rekreacją i sportami wodnymi. W latach 1928-1933 w klubie Goplania istniała sekcja wodna z oddziałami pływackim i kajakowym. Od roku 1933 sekcja sportów wodnych (nowa nazwa) skupiała 19 członków. Miała do dyspozycji 12 kajaków i żaglówkę. Jej bazę stanowiła rzeka Noteć. W 1933 r. zawodnicy: bracia Stube, Tobolski, Kuźmiński i Oczachowski popłynęli kajakami do Gdyni, gdzie wzięli udział w ogólnopolskim spływie do morza. W 1935 r. sekcja zaprzestała działalności.

 

W Mątwach w latach 20. i 30. XX w. działały też drużyny zuchów, harcerzy i harcerzy starszych, a najbardziej znaną była 10 Inowrocławska Drużyna Harcerzy prowadzona przez druha Adama Polasika. Harcerze nad Notecią mieli własną małą szkutnię, w której budowano kajaki.

 

Warto też przypomnieć że Noteć jest nazwą przedsłowiańską, jej iliricka nazwa brzmi Natissos, zaś staropolska Notis.

 

Współcześnie w Mątwach znajduje się budynek Starostwa Powiatowego, siedziba Zarządu Dróg Powiatowych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II, obiekty sportowe Ośrodka Sportu i Rekreacji, w tym kryte korty tenisowe i hala sportowa, przychodnia lekarska oraz poczta. Wzdłuż ulicy Mątewskiej i w okolicy ulicy Staropoznańskiej zlokalizowanych jest wiele zakładów produkcyjnych, a w części zachodniej także Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych oraz oczyszczalnia ścieków. We wrześniu 2014 r. uruchomiono harcerską Przystań Kajakowo-Żeglarską, a w pobliskich Tupadłach duży sklep spożywczy ?Dino?.

 

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/inowroclawmiastonadnotecia2015?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry