REKLAMA

Kujawy Zachodnie – ludzie i wydarzenia


Turystyka wodna nad Notecią

Data: 30 czerwca 2015 autor: Tomasz Sibora

Turystyka wodna nad Notecią opiera się o rzekę, która ma charakter skanalizowany oraz o dwa jeziora: Gopło i Pakoskie. Warto poznać kilka szczegółów dotyczących rzeki i jezior stanowiących część tzw. Wielkiej Pętli Wielkopolski (Warta ? Noteć ? Gopło ? Warta).

 

Rzeka Noteć powstaje z odnóg: Noteci Wschodniej i Zachodniej. Noteć Wschodnia rozpoczyna bieg na Pojezierzu Kujawskim, w pobliżu miejscowości Przedecz. Odpływa z jezior Brdowskiego i Długiego. Płynąc na zachód, a potem na północ, płynie przez Jez. Gopło, po czym przepływając przez Inowrocław ? Mątwy dostaje się do północnej części jez. Pakoskiego. Z kolei Noteć Zachodnia wypływa z jez. Skorzęcińskiego na Pojezierzu Gnieźnieńskim, tuż obok jez. Powidzkiego. Obie odnogi połączone w Jez. Pakoskim niosą odtąd znacznie więcej wody. W dalszym biegu Noteć przepływa jeszcze przez małe jeziora pałuckie, po czym dostaje się do pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej. Odtąd płynie wśród rozległych łąk i bagien. W Nakle rzeka łączy się z kanałem bydgoskim i odtąd aż do ujścia (na długości 187 km) jest elementem drogi wodnej Wisła ? Odra. Od Nakła do Krzyża, na długości 137 km ma charakter rzeki uregulowanej z 14 śluzami i licznymi jazami. Dość ospały bieg ?leniwej Noteci? zmienia się dopiero po przyjęciu największego dopływu ? Gwdy. Ostatnim większym dopływem jest Drawa. Ujście rzeki do Warty następuje w Santoku koło Gorzowa Wielkopolskiego. Noteć jest żeglowna prawie na całej długości. Regulowana była już przed I wojną światową. Na niektórych odcinkach pozostały liczne, stare zakola które są pozostałościami po prostowaniu rzeki.

 

Gopło ? jezioro na pojezierzu gnieźnieńskim, położone na północ od Inowrocławia (dł. 25 km, szer. 2,5 km, gł. 16,6 m.). Przez Gopło przepływa Noteć, a nad jego północnym brzegiem leży Kruszwica. Jest ono połączone Kanałem Ślesińskim z Wartą. Natomiast Noteć zapewnia połączenie wodne z Wisłą i Odrą. Jest to jezioro rynnowe, pochodzenia polodowcowego, o południkowym przebiegu i rozwidlonym południowym końcu. Linia brzegowa jest niska, urozmaicona, z licznymi zatokami i półwyspami, w niektórych miejscach brzegi są zabagnione, ma liczne wyspy. Nad Gopłem znajduje się rezerwat ornitologiczny oraz obszar ochrony krajobrazu. Jezioro nadaje się do wędkowania, występują w nim liczne gatunki ryb. Nazwa jeziora wiązana jest ze słowiańskim plemieniem Goplan oraz z legendami o Popielu i Goplanie.

 

Jezioro Pakoskie ? jezioro na pojezierzu gnieźnieńskim, położone na zachód od Inowrocławia, w pobliżu takich miast jak Janikowo, Mogilno, Strzelno i Pakość. Składa się z dwóch zbiorników przedzielonych groblą: Jeziora Pakoskiego Północnego, o powierzchni 285,3 ha, oraz Jeziora Pakoskiego Południowego, o powierzchni 464,7 ha. Jezioro ma łączną długość 14,5 km, leży w dorzeczu Noteci, łączą się w nim Noteć Wschodnia i Noteć Zachodnia. W latach 70. XX w. jezioro zostało sztucznie podpiętrzone o ok. 4,5 m. Jezioro nadaje się do wędkowania.

 

Aby móc skorzystać z atrakcji, które niesie ze sobą turystyka wodna warto zapoznać się z ofertą podmiotów, które ulokowały swoją działalność nad kujawskimi jeziorami i rzekami.

 

Przystań Żeglarska i Wypożyczalnia Sprzętu Sportowego LOK w Kruszwicy oferuje m.in. wynajem łodzi wiosłowych, kajaków, rowerów wodnych, slipowanie łodzi, wc oraz dozorowane pole namiotowe i campingowe. (Adres: 88-150 Kruszwica, ul. Żeglarska, tel. 52 35 15 574). W bliskim sąsiedztwie sklepy spożywcze, stacja benzynowa, warsztaty samochodowe.

 

Przystań wioślarska ? Klub Wioślarski ?Gopło? na Półwyspie Rzępowskim (Adres: 88-150 Kruszwica, Półwysep Rzępowski, tel./fax.: 52 351 52 30) ? jest przystosowana do uprawiania wszelkich sportów wodnych, posiada tor regatowy, jeden z nielicznych naturalnych w Europie o długości 2000 m, dla 6 osad startujących z możliwością wykorzystania toru przez wioślarzy i kajakarzy. Przystań oferuje swoim gościom sprzęt ? 8 + Gig, węglowe wiosła Macon, 3 łodzie 2x Typ C wraz z wiosłami, na życzenie możliwość udostępnienia łodzi wyczynowych, ergometrów wioślarskich, siłowni, zakwaterowanie ? bezpośrednio w obiekcie nowo wybudowanej przystani.

 

Na półwyspie Rzępowskim swoją przystań ma także popularny statek spacerowy ?Rusałka? zarządzany przez PTTK Odział Nadgoplański (Adres: 88-150 Kruszwica, ul. Podzamcze 1, tel./fax. 52 351 53 03, tel. 52 35 15 380 www.pttk-kruszwica.pl)

 

Przystań Klubu Żeglarskiego ?Kormoran? w Janikowie ? dysponuje bogatą bazą sprzętu dla szkolenia i rekreacji, posiada również sprzęt regatowy (Adres: Janikowo, ul. Przemysłowa 6, tel. 691 378 744 www.kz-kormoran-janikowo.org).

 

W sezonie można skorzystać także z oferty ?Janka? ? statku spacerowego, który pływa po jeziorze Pakoskim i cumuje przy przystani w Janikowie. (Adres: Janikowo, ul. Główna 42, tel. 663 202 293).

 

Przystań Yacht Klub w Łącku koło Pakości ? zlokalizowana nad j. Mielno ? nurt Noteci, na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski. Obiekt wyposażony w ogólnodostępne sanitariaty, slip, miejsca do cumowania, punkty poboru energii, wody, zrzutu odpadów, istnieje możliwość skorzystania z pola namiotowego, natrysku i pralni. Na terenie wsi jest sklep spożywczy. Profil działania: żeglarstwo sportowe, turystyczne śródlądowe i morskie, kultywowanie tradycji żeglarskich, szkolenie dzieci i dorosłych, propagowanie żeglarstwa. (Adres: Łącko, 88-170 Pakość, tel. 602 251 190. Sekretariat czynny od listopada do kwietnia przy ul. Z. Wilkońskiego 35, 88-100 Inowrocław, w godz. 17.00-19.00, pozostałe miesiące w sobotę i niedzielę na terenie ośrodka żeglarskiego w Łącku, strona internetowa www.ykpino.pl)

 

Przystań Kajakowo-Żeglarska ZHR w Mątwach. Harcerze posiadają kilkanaście kajaków, na terenie przystani istnieje zaplecze sanitarne i miejsce do odpoczynku. Kajaki udostępniane są głównie członkom ZHR oraz innym organizacjom pozarządowym, szkołom i instytucjom, z którymi współpracują harcerze. Kontakt z komendą przystani: www.inowrocław.zhr.pl, przystan@inowroclaw.zhr.pl, tel. 52 355 02 52, tel. kom. 502 240 670

 

Kąpieliska i plaże, do których można dopłynąć Notecią.

 

W sezonie letnim najlepiej korzystać z kąpielisk i plaż strzeżonych w Kruszwicy na półwyspie Rzempowskim oraz plaży głównej w Janikowie.

 

Przez Mątwy przebiegają też liczne szlaki turystyczne

 

Szlak pieszy

 

Szlak Stanisława Przybyszewskiego (zielony) Inowrocław ? Marulewy ? Trzaski ? Jaronty ? Dulsk ? Góra ? Łojewo (kanał Noteci) ? Inowrocław- Mątwy (17 km)

 

Szlaki rowerowe

 

Szlak Rowerowy PTTK (jedna z 8. tras rowerowych po Kujawach Zachodnich)

 

Trasa nr 6: Inowrocław?Mątwy ? Tupadły ? Żerniki ? Bożejewice ? Sławsk Wielki ? Stodolno ? Strzelno Klasztorne ?Strzelno ? Starczewo ? Młynice ? Rechta ? Książ ? Janikowo ? Sokolniki ? Polanowice ? Łagiewniki ? Kruszwica – Szarlej – Karczyn ? Góra ? Balczewo ? Lasy Balczewskie – Parchanie

 

Szlaki samochodowe

 

Szlak Piastowski

 

* Poznań ? Pobiedziska ? Moraczewo ? Ostrów Lednicki ? Gniezno ? Trzemeszno ? Mogilno ? Strzelno ? Kruszwica ? Tupadły ? Inowrocław ? Pakość ? Barcin ? Lubostroń ? Żnin ? Wenecja ? Biskupin ? Gąsawa ? Marcinkowo Górne ? Rogowo ? Giecz (156 km)

 

Szlak Romański (odcinek zachodniokujawski)

 

* Inowrocław ? Tupadły ? Kruszwica ? Strzelno ? Mogilno ? Kościelec Kujawski ? Inowrocław (71 km)

* Inowrocław ? Kościelec Kujawski ? Pakość ? Trląg ? Strzelce ? Szczeglin ? Mogilno ? Padniewo ? Palędzie Dolne ? Ławki ? Kruchowo ? Trzemeszno ? Trzemżal ? Słowikowo ? Głucha Puszcza ? Orchowo ? Ostrowo Mogileńskie ? Ciencisko ? Przyjezierze ? Strzelno ? Markowice ? Krusza Duchowna ? Inowrocław (129 km)

 

Szlak wodny (kajakarski i żeglarski)

 

Wielka Pętla Wielkopolski (odcinek zachodniokujawski)

 

* Inowrocław-Mątwy ? Kruszwica (jez. Gopło) przez Szarlej kierunek wschód ? (10,5 km)

 

Po drodze można zobaczyć grodzisko na Ostrowie Krzyckim, Prasłowiański Gaj w Łojewie – park rozrywki i edukacji, zabytki Kruszwicy (wieżę zamku Kazimierza Wielkiego, wystawę archeologiczną, Romańską Kolegiatę śś. Piotra i Pawła).

 

* Inowrocław-Mątwy ? Pakość (most drogowy) przez Krusze i Janikowo kierunek zachód ? (14,5 km)

 

Po drodze można zobaczyć pole bitwy z 1666 r., miejsce wykopalisk archeologicznych z okresu rzymskiego w Kruszy, zabytki Pakości (działającą śluzę, kościół św. Bonawentury zbudowany w murach zamku średniowiecznego i kapliczki Kalwarii Pakoskiej z 1628 r.).

 
Error: the communication with Picasa Web Albums didn’t go as expected. Here’s what Picasa Web Albums said:
404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/106232612795666801638/album/turystykawodnanadnotecia2015?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

 

Zostaw odpowiedź

 

  • O stronie

    Serwis KujawyZachodnie.pl to miejsce dla wszystkich, którzy kochają Kujawy i dla tych, którzy pojawili się tu przypadkiem. Piszemy o ludziach i wydarzeniach, które z jakiegoś powodu wpisały się w historię regionu lub mają znaczenie dla ludzi żyjących współcześnie. Zawsze staramy się, aby zamieszczane materiały były dawką pozytywnej energii do działania. Pisząc o rzeczach trudnych pokazujemy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.

    Statystyka: Wpisów: 127, Komentarzy: 8

  • Reklama

  • Losowy film

    Oops, something went wrong.
  • Facebook Like Box↑ Do góry